Bratislava – Rokovanie Národnej rady (NR) SR o návrhu zákazu klietkového chovu sliepok na Slovensku sa presúva na máj. Nezaradený poslanec NR SR Tomáš Šudík v reakcii na volanie verejnosti predložil vo februári návrh zákona na zákaz klietkového chovu sliepok od roku 2024 s päťročným prechodným obdobím do konca roku 2028. Na príprave zákona spolupracuje so zvieracoprávnou organizáciou Humánny pokrok.
Ochranári a ochranárky hovoria o krutosti voči zvieratám aj o volaní verejnosti po zákaze klietok. „Poslanci a poslankyne NR SR obdržali jasnú verejnú objednávku na ukončenie krutosti ku sliepkam od viac ako 62 000 Slovákov a Sloveniek. A my očakávame, že ju vypočujú. Rokovania o tom, ako to najlepšie dosiahnuť naďalej prebiehajú a potrvajú ešte do májovej schôdze,” povedal Martin Smrek, riaditeľ organizácie Humánny pokrok.
Organizácia nedávno zverejnila investigatívne zábery z troch slovenských klietkových chovov sliepok, ktoré ukazujú zlé životné podmienky zvierat. V slovenských klietkových chovoch žije v súčasnosti 2,3 milióna sliepok, čo predstavuje 75 % všetkých sliepok v slovenských chovoch.
Na každú sliepku v klietkovom chove pripadá priestor veľkosti približne hárku papiera A4. Nemôže vykonávať svoje prirodzené potreby ako hrabanie v zemi, čím trávi väčšinu svojho bdelého času alebo kúpať sa v prachu, čím sa zbavuje parazitov a ani svoju najdôležitejšiu potrebu – stavanie hniezda. Práve pre nedostatok možností prejavovať svoje prirodzené potreby sa sliepky v klietkach zbláznia, často sa navzájom napádajú a dochádza aj ku kanibalizmu.
Zákaz je podľa ochranárov aj predkladajúceho poslanca Šudíka potrebný aj z ekonomického hľadiska. Náklady na prerábku klietkových chovov rastú, a preto podľa poslanca dochádza k plytvaniu verejnými financiami. „Zabezpečenie prechodu na bezklietkové chovy si nemôžeme dovoliť naďalej odkladať, ako kvôli miliónom sliepok na Slovensku, tak aj kvôli daňovým poplatníkom a poplatníčkam, ktorých peniaze odkladaním zákazu klietok pálime. Preto si dávam záležať na tom, aby mal tento návrh v parlamente zabezpečenú jednoznačnú podporu, a poskytol skutočné riešenie pre všetkých,” povedal Tomáš Šudík, nezaradený poslanec NR SR.
K prechodu na bezklietkové systémy chovu sliepok sa ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a Únia hydinárov zaviazali v memorande z roku 2020. Ministerstvo v ňom prisľúbilo nájsť pre hydinárov peniaze na prerábku klietkových chovov na bezklietkové. Tri roky od podpisu memoranda však ministerstvo nezačalo svoj záväzok plniť, a preto poslanec Šudík a ochranári predložili návrh zákona, ktorý by problém vyriešil.
Európske krajiny ako Nemecko, Švajčiarsko, Luxembursko, Dánsko, Valónska časť Belgicka, a dokonca aj susedné Rakúsko a Česko už zakázali klietkový chov. Záväzok skončiť s používaním klietkových vajec od roku 2025 prijali tisícky firiem vrátane maloobchodných reťazcov. Na Slovensku takýto záväzok prijali už tri štvrtiny maloobchodného trhu s potravinami.
Humánny pokrok vedie už dva roky kampaň Zákaz klietok. Ich petíciu za zákaz klietkového chovu sliepok na Slovensku podpísalo už viac ako 62 000 tisíc ľudí.