Andrew Skowron (50)

Rokovanie o zákaze klietkového chovu sliepok sa presúva na máj 

Bratislava – Rokovanie Národnej rady (NR) SR o návrhu zákazu klietkového chovu sliepok na Slovensku sa presúva na máj. Nezaradený poslanec NR SR Tomáš Šudík v reakcii na volanie verejnosti predložil vo februári návrh zákona na zákaz klietkového chovu sliepok od roku 2024 s päťročným prechodným obdobím do konca roku 2028. Na príprave zákona spolupracuje so zvieracoprávnou organizáciou Humánny pokrok.

Ochranári a ochranárky hovoria o krutosti voči zvieratám aj o volaní verejnosti po zákaze klietok. „Poslanci a poslankyne NR SR obdržali jasnú verejnú objednávku na ukončenie krutosti ku sliepkam od viac ako 62 000 Slovákov a Sloveniek. A my očakávame, že ju vypočujú. Rokovania o tom, ako to najlepšie dosiahnuť naďalej prebiehajú a potrvajú ešte do májovej schôdze,” povedal Martin Smrek, riaditeľ organizácie Humánny pokrok.

Organizácia nedávno zverejnila investigatívne zábery z troch slovenských klietkových chovov sliepok, ktoré ukazujú zlé životné podmienky zvierat. V slovenských klietkových chovoch žije v súčasnosti 2,3 milióna sliepok, čo predstavuje 75 % všetkých sliepok v slovenských chovoch. 

Na každú sliepku v klietkovom chove pripadá priestor veľkosti približne hárku papiera A4. Nemôže vykonávať svoje prirodzené potreby ako hrabanie v zemi, čím trávi väčšinu svojho bdelého času alebo kúpať sa v prachu, čím sa zbavuje parazitov a ani svoju najdôležitejšiu potrebu – stavanie hniezda. Práve pre nedostatok možností prejavovať svoje prirodzené potreby sa sliepky v klietkach zbláznia, často sa navzájom napádajú a dochádza aj ku kanibalizmu. 

Zákaz je podľa ochranárov aj predkladajúceho poslanca Šudíka potrebný aj z ekonomického hľadiska. Náklady na prerábku klietkových chovov rastú, a preto podľa poslanca dochádza k plytvaniu verejnými financiami. „Zabezpečenie prechodu na bezklietkové chovy si nemôžeme dovoliť naďalej odkladať, ako kvôli miliónom sliepok na Slovensku, tak aj kvôli daňovým poplatníkom a poplatníčkam, ktorých peniaze odkladaním zákazu klietok pálime. Preto si dávam záležať na tom, aby mal tento návrh v parlamente zabezpečenú jednoznačnú podporu, a poskytol skutočné riešenie pre všetkých,” povedal Tomáš Šudík, nezaradený poslanec NR SR.

K prechodu na bezklietkové systémy chovu sliepok sa ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a Únia hydinárov zaviazali v memorande z roku 2020. Ministerstvo v ňom prisľúbilo nájsť pre hydinárov peniaze na prerábku klietkových chovov na bezklietkové. Tri roky od podpisu memoranda však ministerstvo nezačalo svoj záväzok plniť, a preto poslanec Šudík a ochranári predložili návrh zákona, ktorý by problém vyriešil.

Európske krajiny ako Nemecko, Švajčiarsko, Luxembursko, Dánsko, Valónska časť Belgicka, a dokonca aj susedné Rakúsko a Česko už zakázali klietkový chov. Záväzok skončiť s používaním klietkových vajec od roku 2025 prijali tisícky firiem vrátane maloobchodných reťazcov. Na Slovensku takýto záväzok prijali už tri štvrtiny maloobchodného trhu s potravinami. 

Humánny pokrok vedie už dva roky kampaň Zákaz klietok. Ich petíciu za zákaz klietkového chovu sliepok na Slovensku podpísalo už viac ako 62 000 tisíc ľudí.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.