Klietkový chov sliepok. FOTO: Humánny pokrok

Slováci a Slovenky uprednostňujú vajcia z bezklietkových chovov. Ponuka na trhu však zaostáva.

Viac než polovica ľudí na Slovensku by postavila klietkový chov sliepok mimo zákon a je pripravená si za bezklietkové vajcia aj priplatiť. Ponuka však napriek tomu zaostáva za dopytom a obchody ponúkajú najmä vajcia z klietok.

Tlačová správa na stiahnutie v PDF

Bratislava, 17. apríl 2019 – Podľa najnovšieho prieskumu agentúry Focus zo začiatku roka 2019, by až 54 % Slovákov a Sloveniek podporilo zákaz klietkového chovu sliepok kvôli vajciam. V súlade s ich presvedčením je aj odhodlanie zaplatiť za lepšie podmienky zvierat vyššiu sumu. Je na to pripravených už 50 % obyvateľov. Dokonca až 52 % si myslí, že obchody, reštaurácie a výrobcovia potravín by mali úplne skončiť s používaním vajec z klietkového chovu. Napriek tomu však v ponuke obchodov vajcia z klietok prevládajú a slovenskí hydinári naďalej získavajú takmer 89 % vajec z klietkových chovov. Klietkový chov pritom sliepkam neumožňuje robiť nič, čo je pre ne dôležité a prirodzené a každá sliepka v ňom má životný priestor zhruba o veľkosti hárku papiera A4.

Správa o rastúcej podpore bezklietkových chovov prichádza v čase, keď v susednej Českej Republike v minulom roku hromadne predajcovia začali ustupovať od používania klietkových vajec a českí hydinári začali pracovať na prechode k bezklietkovým chovom. Koncom roka bude v českom parlamente predložený aj návrh zákona zakazujúceho ich predaj. V Rakúsku už takýto zákaz platí niekoľko rokov. Aj na Slovensku sa už objavili hlasy, volajúce po ukončení používania vajec z klietkového chovu. Združenie Humánny pokrok koncom minulého roka spustilo kampaň Viac neznesiem!. Súčasťou kampane je aj petícia za ukončenie klietkového chovu na Slovensku, ktorú medzičasom podpísalo viac než 17 000 ľudí.

Začiatkom roka navyše Európsky úrad pre bezpečnosť potravín zverejnil štúdiu zaoberajúcu sa výskytom salmonely v hydinárskom priemysle. Štúdia ukázala, že v klietkových chovoch je v porovnaní s bezklietkovými chovmi vyšší výskyt infekcie salmonelou. „Štúdia len potvrdzuje to, čo je už dlhšie zjavné. Intenzívne chovy zvierat natlačených v malých špinavých klietkach sú skvelou živnou pôdou pre rôzne infekcie, vrátane salmonely a vtáčej chrípky“ dodáva Martin Smrek zo združenia Humánny pokrok.

Napriek tomu však slovenskí hydinári naďalej presadzujú používanie vajec od sliepok zavretých v klietkach. Pritom Slovensko už teraz patrí ku krajinám s najvyšším podielom sliepok držaných v klietkach v Európe, kde je v priemere v klietke zavretých len zhruba 53 % sliepok, pričom na Slovensku je to až takmer 89 %. Vo viacerých krajinách Európy je klietkový chov postavený mimo zákon a v mnohých ďalších je na ústupe. „Slovenskí hydinári zaspali dobu. Zatiaľ čo spotrebitelia volajú po lepšom zaobchádzaní so zvieratami a Európa smeruje k bezklietkovým chovom, slovenskí hydinári strašia ľudí vajcami z cudziny a ťažkými kovmi. To len zdôrazňuje fakt, že je na čase, aby obchodníci a sektor služieb vypočuli volania zákazníkov a zákazníčok a skončili so zbytočnou krutosťou voči sliepkam.“ dodáva Martin Smrek z Humánneho pokroku.

Ruky preč od klietkových vajec začínajú dávať aj obchodníci. Tri z najväčších slovenských potravinárskych reťazcov, Tesco, Lild a Kaufland, ktoré majú spoločne viac než polovičný podiel na trhu, sa zaviazali skončiť s používaním vajec z klietkových chovov. Pridávajú sa však aj hotely a reštaurácie a takéto záväzky dokonca spravili aj najväčšie potravinárske spoločnosti a reštauračné reťazce na svete ako Nestlé, Kraft Foods, Unilever, Subway či McDonald‘s, ale aj medzinárodná sieť hotelov Marriott, ktorá spravuje viac než milión izieb po celom svete.

###

O organizácii Humánny pokrok

Humánny pokrok je združením pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti. Sme hlasom zvierat a presadzujeme udržateľné riešenia, ktoré dokážu nasýtiť planétu. Humánny pokrok vznikol s cieľom priniesť na Slovensku silný hlas zvierat, ktorý bude klásť dôraz na ľudskosť a udržateľnosť. Združenie je členom globálnej koalície Open Wing Alliance bojujúcej proti klietkovému chovu sliepok a medzinárodnej organizácie Fur Free Alliance bojujúcej za ukončenie kožušinového chovu.

Kontakt pre médiá:

Martin Smrek
+421 948 315 807
martin.smrek@humannypokrok.sk
www.humannypokrok.sk
www.viacneznesiem.sk

Klietkový chov sliepok.
FOTO: Humánny pokrok

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.