Norok

Svetoznáma značka adidas nebude používať kožušiny

Medzinárodne svetoznáma športová značka adidas odmieta kožušiny a pridáva sa k programu Fur Free Retailer.

17. februára v Bratislave – Gigant v oblasti športového oblečenia adidas dnes oznámil, že podporuje budúcnosť bez kožušín a zapojí sa do globálneho programu Fur Free Retailer. Hoci spoločnosť adidas nepredáva v súčasnosti kožušinové výrobky, jej dnešný záväzok nerobiť tak ani v budúcnosti jasne hovorí o postoji tejto značky v otázke dobrých životných podmienok zvierat. 

Ako jedna z najväčších značiek športového oblečenia na svete predstavuje spoločnosť adidas vzor pre ostatné značky v tom ako používať materiály priateľské k zvieratám. Humánny pokrok spolu s koalíciou Fur Free Alliance s potešením vítajú spoločnosť adidas  v programe Fur Free Retailer ako 1 500. odevnú spoločnosť, ktorá sa zapojila do programu a podporila tak dobré životné podmienky zvierat. 

„Spoločnosť adidas je lídrom v téme udržateľnosti vo všetkých oblastiach svojich produktov, ako aj v rámci svojho podnikania. Od roku 2018 získavame výhradne udržateľnejšiu bavlnu, od roku 2024 budeme používať iba recyklovaný polyester a v tomto roku uvedieme na trh prvú bežeckú obuv, ktorá sa bude dať recyklovať. Počet vegánskych výrobkov s tromi pruhmi takisto rastie. Klasické populárne tenisky Stan Smith a Superstar  sú dostupné od minulého roku aj vo vegánskej verzií. To, že sme odmietli kožušiny, zdôrazňuje náš záväzok hľadať a rozširovať inovácie v oblasti udržateľných materiálov, “konštatuje Frank Henke, hlavný viceprezident pre udržateľnosť spoločnosti adidas.

„Spoločnosť adidas sa zapojením do programu Fur Free Retailer zaväzuje k budúcnosti bez kožušín. Sme obzvlášť radi, že spoločnosť adidas pokračuje v rozširovaní svojej ponuky vegánskych produktov. Prechod na ďalšie alternatívy bez zvierat je najlepším spôsobom, ako zabrániť utrpeniu zvierat z dlhodobého hľadiska, “hovorí Thomas Pietsch, odborník na divoké zvieratá a zvieratá na kožušinových farmách organizácie FOUR PAWS. 

„Sme nadšení, že môžeme spoločnosť adidas privítať ako 1 500. značku, ktorá sa pripojí do nášho programu Fur Free Retailer. Nielenže je tento záväzok nepoužívať kožušiny súcitný ku zvieratám, ale je aj perspektívny. Dnešní spotrebitelia a spotrebiteľky podporujú módne značky, ktoré sa zaujímajú o zvieratá a životné prostredie.  Spoločnosť adidas je lídrom v tomto smere vďaka jej posunu smerom k udržateľným materiálom,“dodáva Brigit Oele, programová manažérka Fur Free Alliance.

Angažovanosť spoločnosti adidas je významným míľnikom programu Fur Free Retailer, ktorý je zastúpený vo viac ako 25 krajinách po celom svete, a pridala sa k lavíne záväzkov svetových módnych značiek, ktoré odmietajú kožušiny spolu s inými svetovými módnymi značkami vrátane spoločností Prada, Gucci, Zara, H&M a mnohými ďalšími.

Povedomie o krutosti kožušinového priemyslu rastie po celom svete, pretože obavy o dobré životné podmienky zvierat stále narastajú. V posledných rokoch zaviedlo zákaz kožušinových fariem viac ako 12 európskych krajín vrátane Nórska, Belgicka a Holandska a americký štát Kalifornia zakázal dokonca predaj kožušín.

Slovensko sa stalo v roku 2019 14. krajinou, ktorá zakázala kožušinový chov s platnosťou od roku 2021, kedy sa už nemôžu otvárať nové kožušinové farmy. Posledná kožušinová farma v Príbovciach pri Martine sa musí uzavrieť najneskôr do roku 2025.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.