Jarné Vegánske hody Bratislava 2019/Zdroj: Lucia Prekopová.

Tisíce ľudí budú v Prešove prvýkrát hodovať po vegánsky

Hlavnú ulicu v Prešove už túto sobotu, 25. mája, zaplnia stánky s ponukou toho najlepšieho z rastlinnej kuchyne. Mesto bude po prvýkrát hostiť festival Vegánske hody.

Tlačová správa na stiahnutie v PDF.

Prešov, 21. mája 2019 – Festival trvalo udržateľného a ohľaduplného stravovania, Vegánske hody, už túto sobotu 25. mája zavíta po prvýkrát aj do Prešova. Konať sa bude v čase od 10:00 do 20:00 hod. na Hlavnej ulici – pešej zóne v Prešove. Organizátori očakávajú účasť minimálne 3 000 ľudí, ktorí sa môžu tešiť na množstvo ohľaduplných a udržateľných jedál, vyrobených výlučne z rastlinných prísad. S bohatou ponukou jedál či produktov bez živočíšnych zložiek sa tu predstaví jedenásť predajcov spomedzi reštaurácií, bistier či obchodov s vegánskou kozmetikou a drogériou netestovanou na zvieratách.

Rastlinnú stravu, so všetkými jej benefitmi, si zúčastnení a zúčastnené budú môcť vychutnať v podobe najrôznejších vegánskych pokrmov. Budú mať na výber spomedzi tradičných slovenských jedál, ako sú halušky či pirohy s vegánskou bryndzou – vryndzou,  cez burgre až po exotické indické špeciality. Spestrením budú sladké dobroty ako koláče, zákusky, donuty či raw zdravé sladkosti. Nebude chýbať ani osvieženie v podobe limonád, ovocných štiav, čapovanej kombuchy, kávy, čajov, či špeciálnych pív a vín. „Tento rok sme sa rozhodli rozšíriť náš festival aj do ďalších miest, a tak po nedávnej úspešnej premiére Vegánskych hodov v Trnave prinášame náš festival po prvýkrát aj do Prešova. Teší nás, že Vegánske hody môžeme postupne rozširovať aj ďalej, a tým priblížiť rastlinnú stravu čoraz väčšiemu počtu ľudí a poskytnúť im možnosť spoznať, aká vie byť vegánska strava pestrá, plnohodnotná a zároveň chutná.“ dodal Roman Facuna, zo združenia Humánny pokrok, ktoré podujatie organizuje. Ako aj v iných mestách, kde sa festival koná, tak aj v Prešove budú okrem stánkov s ponukou hotových jedál na podujatí k zakúpeniu aj trvanlivé či balené potraviny, ako rastlinné alternatívy mliečnych a mäsových výrobkov, sladké a slané pochutiny či prírodná vegánska kozmetika a drogéria netestovaná na zvieratách.

V rámci sprievodného programu sa ľudia môžu zúčastniť zaujímavých prednášok či kuchárskej show. O efektívnom aktivizme za práva zvierat porozpráva Martin Smrek, vedúci združenia Humánny pokrok a Alexandra Demetrianová vo svojej prednáške priblíži kampaň za zákaz kožušinových chovov na Slovensku. V kuchárskej show sa predstaví Miroslav Demjan, ktorý predvedie, ako si z mungo fazule pripraviť chutný guľáš. Vegánske hody sú príkladom festivalu, ktorý dbá na blaho zvierat a zároveň životného prostredia, preto v rámci minimalizácie odpadu budú všetky poháre na podujatí umývateľné a všetok riad kompostovateľný.

Vstup na podujatie je tradične voľný, ako vo všetkých mestách, kde sa festival koná a podrobný program podujatia a ponuku predajcov nájdete na  stránke https://www.veganskehody.sk/presov/

###

O Vegánskych hodoch:
Vegánske hody začali svoje aktivity od roku 2009 a od roku 2013 fungujú ako občianske združenie. Sú neziskovým podujatím, ktorého cieľom je propagácia práv zvierat, ochrany životného prostredia a zdravého životného štýlu prostredníctvom vegánskych pokrmov a za pomoci sprievodných podujatí ako prednášky, diskusie, workshopy a premietania. Do vegánskych hodov sa môže zapojiť každý – počínajúc profesionálnymi kuchármi z miestnych a zahraničných reštaurácií, až po amatérov. Vstup na podujatie je tradične voľný.

O Humánnom pokroku:
Humánny pokrok je združením pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti. Sme hlasom zvierat a presadzujeme udržateľné riešenia, ktoré dokážu nasýtiť planétu. Humánny pokrok vznikol s cieľom priniesť na Slovensku silný hlas zvierat, ktorý bude klásť dôraz na ľudskosť a udržateľnosť. Združenie je členom globálnej koalície Open Wing Alliance bojujúcej proti klietkovému chovu sliepok a medzinárodnej organizácie Fur Free Alliance bojujúcej za ukončenie kožušinového chovu.

Kontakt pre médiá:

Roman Facuna
+421 948  155 371
roman.facuna@veganskehody.sk
www.veganskehody.sk
www.humannypokrok.sk

Akreditácie: Pre akreditovaných novinárov a novinárky poskytujeme možnosť bezplatných ochutnávok v predajných stánkoch. Akreditovať sa môžete emailom na: monika.kleinova@veganskehody.sk alebo telefonicky na čísle +421 948 631 171

Jarné Vegánske hody Bratislava 2019.
Zdroj: Lucia Prekopová.
Jarné Vegánske hody Bratislava 2019.
Zdroj: Lucia Prekopová.
Vegánske hody Bratislava 2018.
Zdroj: Humánny pokrok.


ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.