Organizácia Humánny pokrok vyrazila s tunelom hrôzy na infostánkové turné ku kampani Zákaz klietok.
11.8.2021 v Bratislave: Organizácia na ochranu zvierat, Humánny pokrok, vyrazila na infostánkové turné ku kampani Zákaz klietok. V priebehu turné sa počas 8 týždňov zastavia v 8 krajských mestách. V rámci turné ochranári a ochranárky predstavia v centrách miest tunel hrôzy, ktorý zobrazuje krutosť klietkového chovu sliepok. Úzkym tunelom si môžu návštevníci a návštevníčky osobne prejsť, aby zažili aký barbarský a stiesnený chov v klietke je. Takisto sa môžu odfotiť pred fotostenou zobrazujúcou nešťastný život sliepok alebo s plyšovou sliepočkou, ktorá je symbolom kampane.
Infostánkové turné vizuálne a zhmotnene ľuďom priblíži, ako klietkový chov sliepok vyzerá. Na Slovensku v ňom žije viac ako 76 % sliepok, čo tvorí počet zhruba 2,4 milióna sliepok ročne. Sliepka v klietkovom chove prežije celý svoj život v malej špinavej klietke, z ktorej sa dostane až cestou na bitúnok. Životný priestor jednej sliepky nestačí ani len na to, aby si tam roztiahla krídla. Taktiež tam nemôže robiť nič, čo je pre ňu prirodzené a dôležité. “Život sliepok v klietkovom chove je peklom. Je obmedzený mrežami klietok a takisto je plný zranení a bolesti. Preto sme sa rozhodli ľuďom ukázať to, čo hydinári nechcú, aby videli,” hovorí Martina Kamenská, kampanierka Humánneho pokroku.
Na Slovensku sa dokopy nachádza 79 fariem s nosnicami. Sú to klietkové, podstielkové, voľnovýbehové farmy a jeden ekologický chov. Z celkového počtu fariem je klietkových 29 chovov. Na jednej bežnej klietkovej farme sa chovajú desiatky tisíc až stotisíc sliepok. Je to práve preto, že životný priestor jednej sliepky je veľký iba ako hárok papiera formátu A4. Takýmto spôsobom je v intenzívnych chovoch možné chovať až státisíce sliepok. Na Slovensku žijú takmer 3 milióny sliepok chovaných na vajcia. Ako taká klietková farma vyzerá, si ľudia môžu prísť pozrieť počas infostánkového turné.
Bližšie informácie o infostánkovom turné ku kampani Zákaz klietok sa ľudia môžu dozvedieť na webovej stránke organizácie Humánny pokrok. Na stránke takisto nájdu informácie o kampani a petíciu za zákaz klietkového chovu, ktorú môžu podpísať.