Zákaz klietok

Už viac ako 30 000 ľudí žiada zákaz klietok pre sliepky

Petícia za zákaz klietkového chovu sliepok na Slovensku prekonala hranicu 30 000 podpisov.

11. januára v Bratislave: Petícia za zákaz klietkového chovu sliepok, ktorú v rámci kampane Zákaz klietok spustilo združenie Humánny pokrok, prekročila hranicu 30 000 podpisov. Združenie v kampani požaduje, aby po vzore Česka a Rakúska, nebolo na Slovensku legálne držať sliepky zatvorené v klietkach.

Slovensko patrí dlhodobo v ochrane sliepok medzi najhoršie krajiny v Európe. V EÚ je už klietkový chov na ústupe a väčšina sliepok v nej žije v alternatívnych systémoch. Hneď niekoľko európskych krajín, vrátane susedného Česka a Rakúska, už klietkový chov postavilo mimo zákon. Na Slovensku však žije až 77 % sliepok stále v klietkach. Ako prvé začali na zmene pracovať maloobchodné reťazce, ktoré sa zaviazali ukončiť používanie vajec z klietkového chovu. Následne sa Únia hydinárov Slovenska zaviazala prejsť do roku 2030 na bezklietkové systémy a podiel klietkového chovu na Slovenskej produkcii sa následne medziročne znížil o približne 6 %. 

“Slovensko sa konečne začalo hýbať správnym smerom a začalo robiť prvé kroky na ochranu sliepok pred krutosťou. Toto tempo je však krajne nedostatočné a je nevyhnutné aby do hry vstúpil štát a zabezpečil, že prechod na bezklietkové systémy bude čo najrýchlejší a najplynulejší. Najefektívnejším riešením, ktoré jasne nastaví pravidlá hry a ďalší postup, je zákaz klietok, po ktorom dnes už volá viac ako 30 000 Slovákov a Sloveniek. Preto je čas, aby štát začal konať”, doplnil riaditeľ Humánneho pokroku, Martin Smrek.

Klietkový chov je tou najhoršou alternatívou pre sliepky a tie v ňom nemôžu robiť nič čo je pre ne prirodzené a dôležité. Každá sliepka v ňom má životný priestor zhruba o veľkosti hárku papiera A4. “Sliepky nemôžu vykonávať nič zo svojho prirodzeného správania. Nevedia si stavať hniezdo, kúpať sa v prachu, preletieť sa, či prehrabovať v zemi. V takomto prostredí sa zakrátko doslova zbláznia. Pritom existujú už dnes dostupné alternatívy, ktoré lepšie odrážajú potreby sliepok. Klietky jednoducho v 21. storočí nemajú žiadne miesto”, doplnila koordinátorka kampane Zákaz klietok, Martina Kamenská.

Humánny pokrok sa  téme ochrany sliepok venuje už niekoľko rokov a venoval sa aj získavaniu záväzkov maloobchodných reťazcov a reštaurácií ukončiť používanie vajec z klietkového chovu. Koncom roka 2021 zverejnil správu o stave vaječného priemyslu na Slovensku, ktorá okrem iného mapovala aj to, do akej miery maloobchodné reťazce plnia svoje záväzky. V rámci kampane Zákaz klietok tak združenie na tento vývoj nadväzuje požiadavkou legislatívnej ochrany sliepok pred krutosťou.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.