07. Nitra Hybrav

V EURÓPE UŽ 60 % SLIEPOK ŽIJE MIMO KLIETOK, NA SLOVENSKU JE TO LEN 26 %

Bratislava, 16. 8. 2023 –  Najnovšie štatistiky zverejňované  Európskou komisiou poukázali na prekonanie hranice 60 % sliepok chovaných na vajcia mimo klietok. Podľa najnovších zverejnených dát žije v Európskej únii v podstielkovom chove 37,8 % sliepok, vo voľnom výbehu 15,5 % a v  biochove 7,1 % sliepok. Nové dáta tiež ukázali, že zatiaľ čo sa v Európskej únii chová v klietkach už len 39,7 % sliepok, na Slovensku je to stále 73,7 %.

Slovensko tak patrí medzi 5 krajín Európskej únie, kde v klietkach žije najvyšší počet sliepok chovaných kvôli produkcii vajec. Okrem toho má vyšší podiel sliepok chovaných v klietkach než všetky susedné krajiny, ktoré sú členmi EÚ. „Hydinári a ich lobisti strašia verejnosť tým, že nám hrozí zaplavenie trhu lacnými vajcami z Poľska. Skutočnosť je však taká, že nielen Česko a Maďarsko, ale aj Poľsko majú nižší podiel vajec z klietkových chovov než má Slovensko. Rakúsko dokonca v klietkach nechová už žiadne sliepky,“ uviedla Lucia Tupá, koordinátorka kampane za zákaz klietkového chovu na Slovensku.

Prechod na bezklietkové systémy je dôležitý z hľadiska zlepšenia životných podmienok sliepok, ktoré v klietkach nemôžu napĺňať svoje prirodzené potreby a na jednu sliepku v klietke pripadá len priestor veľký ako hárok A4. Toto reflektuje aj celkový odklon od klietkových vajec v podobe záväzkov spoločností a reťazcov klietkové vajcia nenakupovať alebo nepoužívať, a tiež legislatívne zákazy vo viacerých krajinách vrátane Nemecka, Rakúska, Česka alebo najnovšie Dánska.

Na Slovensku klietky stále nie sú zakázané, aj sa keď väčšina reťazcov zaviazala s ich nákupom a predajom do roku 2025 úplne skončiť. Preto nestačí len postupný pokles podielu klietkových vajec, ale sú potrebné rýchlejšie riešenia; najmä v podobe legislatívneho zákazu klietok. V nedávnom prieskume agentúry AKO sa väčšina opýtaných vyjadrila, že nová vláda by mala zakázať klietkové chovy, a to aj za cenu zvyšovania ceny vajec; hoci zdražovanie podľa analýzy organizácie Humánny pokrok hrozí aj v prípade, že sa klietky nezakážu. Petíciu za zákaz klietok podpísalo na Slovensku už 70 000 ľudí.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.