Bratislava, 16. 8. 2023 – Najnovšie štatistiky zverejňované Európskou komisiou poukázali na prekonanie hranice 60 % sliepok chovaných na vajcia mimo klietok. Podľa najnovších zverejnených dát žije v Európskej únii v podstielkovom chove 37,8 % sliepok, vo voľnom výbehu 15,5 % a v biochove 7,1 % sliepok. Nové dáta tiež ukázali, že zatiaľ čo sa v Európskej únii chová v klietkach už len 39,7 % sliepok, na Slovensku je to stále 73,7 %.
Slovensko tak patrí medzi 5 krajín Európskej únie, kde v klietkach žije najvyšší počet sliepok chovaných kvôli produkcii vajec. Okrem toho má vyšší podiel sliepok chovaných v klietkach než všetky susedné krajiny, ktoré sú členmi EÚ. „Hydinári a ich lobisti strašia verejnosť tým, že nám hrozí zaplavenie trhu lacnými vajcami z Poľska. Skutočnosť je však taká, že nielen Česko a Maďarsko, ale aj Poľsko majú nižší podiel vajec z klietkových chovov než má Slovensko. Rakúsko dokonca v klietkach nechová už žiadne sliepky,“ uviedla Lucia Tupá, koordinátorka kampane za zákaz klietkového chovu na Slovensku.
Prechod na bezklietkové systémy je dôležitý z hľadiska zlepšenia životných podmienok sliepok, ktoré v klietkach nemôžu napĺňať svoje prirodzené potreby a na jednu sliepku v klietke pripadá len priestor veľký ako hárok A4. Toto reflektuje aj celkový odklon od klietkových vajec v podobe záväzkov spoločností a reťazcov klietkové vajcia nenakupovať alebo nepoužívať, a tiež legislatívne zákazy vo viacerých krajinách vrátane Nemecka, Rakúska, Česka alebo najnovšie Dánska.
Na Slovensku klietky stále nie sú zakázané, aj sa keď väčšina reťazcov zaviazala s ich nákupom a predajom do roku 2025 úplne skončiť. Preto nestačí len postupný pokles podielu klietkových vajec, ale sú potrebné rýchlejšie riešenia; najmä v podobe legislatívneho zákazu klietok. V nedávnom prieskume agentúry AKO sa väčšina opýtaných vyjadrila, že nová vláda by mala zakázať klietkové chovy, a to aj za cenu zvyšovania ceny vajec; hoci zdražovanie podľa analýzy organizácie Humánny pokrok hrozí aj v prípade, že sa klietky nezakážu. Petíciu za zákaz klietok podpísalo na Slovensku už 70 000 ľudí.