Eurogroup for Animals - Fur Free Europe vypočutie

Verejné vypočutie v Európskom parlamente: o krok bližšie k Európe bez kožušín

V Európskom parlamente dnes organizátori a organizátorky predstavili európsku iniciatívu občanov (ECI) Fur Free Europe/Európa bez kožušín. Organizácie na ochranu zvierat, odborníci a odborníčky aj bývalí zástupcovia kožušinového priemyslu opätovne pripomenuli kritickú potrebu zakázať krutý kožušinový priemysel v EÚ a zdôraznili nutnosť predstaviť návrhy legislatívy o dobrých životných podmienkach zvierat zo strany Európskej komisie.

12. októbra 2023, Brusel – Za Európu bez kožušín sa postavilo viac ako 1,5 milióna občanov a občianok Európskej únie, z toho 40-tisíc zo Slovenska. Priemyselný chov zvierat na kožušiny na tzv. kožušinových farmách už úplne alebo čiastočne zakázalo 20 členských štátov, vrátane Slovenska, pričom dôvodmi sú obavy o životné podmienky zvierat a verejné zdravie. Vedecké dôkazy hovoria jasne: kožušinové farmy nedokážu zabezpečiť dobré životné podmienky voľne žijúcich zvierat a chrániť ich zdravie a pohodu. Výzvu definitívne zakázať kožušinové farmy podporilo aj množstvo poslancov a poslankýň EP, ako aj viaceré členské štáty na úrovni Rady ministrov EÚ, vrátane Slovenska.

Na kožušinových farmách sú divo žijúce zvieratá (líšky, norky, medvedíky čistotné, činčily, králiky) držané v tesných klietkach, ktoré znemožňujú akékoľvek prirodzené správanie zvierat či napĺňanie druhovo špecifických potrieb, pričom tieto zvieratá zabíjajú výlučne pre kožušinu. Okrem toho farmy predstavujú veľké riziko pre zdravie zvierat a verejnosti (v čase pandémie sa farmy ukázali ako významné ohniská nových nebezpečných mutácií ochorenia covid-19) a ohrozujú tiež biodiverzitu európskej divočiny (najmä pre časté úniky nepôvodných druhov do voľnej prírody).

Mike Moser, bývalý generálny riaditeľ v kožušinovom priemysle, ktorý dnes obhajuje zákaz kožušinových fariem: „Napriek tvrdeniam kožušinového priemyslu nemôžu žiadne predpisy o dobrých životných podmienkach zvierat ani žiadna priemyselná certifikačná schéma nikdy zmeniť realitu vnímajúcich zvierat odsúdených na to, aby žili celý svoj mizerný život v malých drôtených klietkach. Tieto voľne žijúce zvieratá sú zbavené svojich základných slobôd pre produkt, ktorý nemá žiadnu nevyhnutnú hodnotu. Kožušina sa vyrába len na uspokojenie ješitnosti veľmi malého a rýchlo sa zmenšujúceho počtu ľudí. To je neprijateľné a musíme to zastaviť.“ 

ECI splnila všetky zákonné podmienky – získala v rozmedzí jedného roka viac ako milión platných podpisov občanov reprezentatívneho počtu členských štátov Únie – a v júli tohto roku ju organizátori oficiálne odovzdali a predstavili Európskej komisii (EK). Dnešné parlamentné vypočutie je ďalším krokom formálneho procesu ECI a Európska komisia by mala poskytnúť oficiálnu odpoveď do polovice decembra.

Medzitým sa organizácie na ochranu zvierat, poslanci EP a ďalší podporovatelia včera stretli pred budovou EK Berlaymont v Bruseli, aby verejne vyzvali predsedníčku EK Ursulu von der Leyen na urýchlené zverejnenie návrhov legislatívy o dobrých životných podmienkach zvierat, ktoré prisľúbila predstaviť v rámci súčasného funkčného obdobia Komisie (2019 – 2024). Zákaz kožušinového chovu by mal byť súčasťou návrhov právnych predpisov.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.