globálna kožušinová kampaň

Viac ako 880 000 podpisov za zákaz kožušinového chovu

Ochranári a ochranárky zvierat vyzývajú skupinu G20, aby zastavila kožušinový chov.

20. októbra v Ríme: Koalícia Fur Free Alliance, ktorej členom je aj Humánny pokrok, odovzdala talianskej delegácii G20 viac ako 880 000 podpisov ľudí z celého sveta. Podpísaní požadujú od zástupcov a zástupkýň, ktorí sa koncom tohto mesiaca zúčastnia na summite G20, aby urgovali naliehavé opatrenia v oblasti kožušinového priemyslu. Petícia Stop smrtiacim kožušinám svetových lídrov a líderky vyzýva, aby vzhľadom na šírenie ochorenia COVID-19 na stovkách norkových kožušinových fariem uznali, že kožušinový chov sa musí skončiť, aby sa chránilo zdravie ľudí a zvierat.

Norky sú totiž na ochorenie COVID-19 veľmi vnímavé, a preto sa na kožušinových farmách rýchlo šíri. Tisíce zvierat na kožušinových farmách sa chovajú v stiesnených, nehygienických a stresujúcich podmienkach. Od apríla 2020 sa koronavírus rozšíril na viac ako 440 farmách s norkami v 12 krajinách Európy a Severnej Ameriky, v dôsledku čoho boli milióny noriek infikované a usmrtené a ich počet stále rastie. “Posledný prípad šírenia koronavírusu na norkovej kožušinovej farme sa objavil iba pred niekoľkými dňami v Španielsku. Je to ďalším alarmujúcim potvrdením toho, že pandémia koronavírusu sa na kožušinových farmách zďaleka neskončila. A pokiaľ štáty G20 nezasiahnu, kožušinové farmy nebudú nočnou morou len pre milióny trpiacich zvierat, ale aj pre celé ľudstvo, keďže so sebou nesú riziko vzniku nových mutácií koronavírusu, “dodáva Martin Smrek z Humánneho pokroku.

Zdravotnícke orgánizácie, ako napríklad Svetová zdravotnícka organizácia, varovali, že kožušinové farmy s norkami sú rizikom šírenia ochorenia COVID-19 pre ľudí a voľne žijúce zvieratá. Vedci a vedkyne navyše vyjadrili obavy, že varianty vírusu súvisiace s norkami by mohli znížiť účinnosť vakcín ,. 

Napriek tomu, väčšina krajín produkujúcich kožušinu umožnila pokračovanie intenzívnych kožušinových chovov noriek aj v prípade vážnych obáv ohľadom rizika pre verejné zdravie. Summit G20 v Ríme je ideálnou príležitosťou pre globálnych lídrov a líderky uznať riziká, ktoré kožušinový chov predstavuje, a podniknúť naliehavé opatrenia na ukončenie tejto praxe.

Joh Vinding, predseda koalície Fur Free Alliancie hovorí: „Ohniská koronavírusu na farmách s norkami odhalili, že neľudské a neudržateľné podmienky chovu na kožušinových farmách poskytujú ideálne podmienky pre šírenie a mutáciu vírusu. Vyzývame svetových lídrov a líderky, aby uznali riziká pandemickej choroby súvisiace s týmto otrasným odvetvím a urýchlene podnikli kroky na jeho definitívne ukončenie “.

Kríza koronavírusu zasiahla priemysel, ktorý je už teraz v prudkom poklese. Za posledné dve desaťročia obmedzilo kožušinový chov dvadsať krajín vrátane Slovenska v roku 2019, pretože je krutý, zastaraný a zbytočný. Čoraz viac dizajnérov a dizajnérok upúšťa od používania zvieracích kožušín vo svojich kolekciách, aby reagovali na požiadavky spotrebiteľov a spotrebiteliek. Tí žiadajú etické výrobky. Za posledné roky došlo takisto k prudkému poklesu cien kožušín a ich zásoby zostali nepredané.

Fur Free Alliance vyzýva, v mene podporovateľov a podporovateliek z celého sveta, všetky krajiny produkujúce kožušinu, aby bezodkladne prijali opatrenia na zastavenie tohto krutého priemyslu. Taktiež naliehavo vyzýva vedúcich predstaviteľov a predstaviteľky G20, aby verejne uznali, že kožušinový chov sa musí skončiť. Podľa slov Fur Free Alliance je vzhľadom na obrovské utrpenie zvierat na kožušinových farmách a vzhľadom na skutočnú hrozbu vírusových mutácií a prenosu ochorenia COVID-19 zo zvieraťa na človeka načase ukončiť barbarský kožušinový chov.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK