voľby 2023

Voľby 2023: Čo plánujú strany urobiť pre zvieratá?

Ochranárska organizácia Humánny pokrok zverejnila analýzu volebných programov a postojov strán k najpálčivejším problémom spojeným s tzv. hospodárskymi zvieratami a udržateľným stravovaním. Tá ukázala, že tieto témy najlepšie uchopila strana Demokrati, nasledovaná stranou Progresívne Slovensko, potom stranou Sme rodina, koalíciou OĽANO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí. Za nimi nasledujú strany SaS a KDH. Keďže strany Aliancia Szövetség, Hlas – Sociálna demokracia, Republika, Smer – SD ani SNS neodpovedali na zaslané otázky a ich programy sa ochrane hospodárskych zvierat v zvolených témach nevenujú, umiestnili sa na konci.

Analýza sa zameriavala na 10 najzásadnejších opatrení s najväčším dopadom na život zvierat na Slovensku a v EÚ, ku ktorým bude musieť v nadchádzajúcom volebnom období budúca vláda a parlament zaujať stanovisko. Hodnotili sa postoje k zákazu klietkového chovu na Slovensku a v EÚ, zákaz predaja živých kaprov, rozšírenie kompetencií eurokomisárky pre dobré životné podmienky zvierat, zákaz kožušinových fariem a dovozu kožušinových výrobkov z nich do EÚ z tretích krajín, zákaz mletia kohútikov vo vaječnom priemysle, regulácii transportov živých zvierat v EÚ, zákazu násilného vykrmovania husí a kačíc pre výrobu foie gras, zavedeniu jedného rastlinného jedla denne v jedálňach na stredných a základných školách, a zavedeniu spravodlivej DPH na rastlinné potraviny.

Analýza prebiehala v dvoch krokoch. V prvom kroku bol stranám zaslaný e-mailom dotazník s 10 otázkami pokrývajúcimi horeuvedené témy. Následne prebiehal druhý krok analýzy, v ktorom boli cez optiku rovnakých desiatich tém hodnotené zverejnené programy politických strán. Za opatrenia v každej z tém mohla strana získať najviac 4 body: 2 za program a 2 za odpoveď z dotazníka.

Najlepšie výsledky dosiahla strana Demokrati, ktorá získala 55 %, nasledovaná Progresívnym Slovenskom s 53 %. Pod 50% hranicou sa umiestnili Sme rodina (28 %), Koalícia OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí (25 %), SaS (10 %) a KDH (8 %). Strany Aliancia, Hlas, Republika, Smer-SD a SNS nezískali žiadne body, keďže v programoch tieto témy ošetrené nemali a na dotazník neodpovedali. Ostatné strany, ktoré v prieskumoch nedosahovali hladinu 3 % neboli do hodnotenia zaradené.

“Oproti voľbám v roku 2020 vidíme významný pokrok v tom, ako jednotlivé strany rozpoznávajú problémy spojené s priemyselnými veľkochovmi a udržateľnosťou potravinového systému. A vidíme, že čoraz viac počúvajú ako vedeckú obec, tak aj svojich voličov a voličky, ktorí dlhodobo volajú po zastavení krutosti voči zvieratám a prechode na udržateľný potravinový systém. Napriek tomu, že v tejto oblasti majú slovenské politické strany stále veľké rezervy, hodnotíme tento vývoj ako pozitívny a ako nádej, že zvieratám bude v budúcom parlamente venovaná pozornosť, ktorú si zaslúžia,” komentoval výsledky hodnotenia riaditeľ Humánneho pokroku, Martin Smrek.

“Aj keď pri žiadnej téme nepanuje naprieč stranami všeobecná zhoda, odpovede na zaslané otázky ukazujú, že strany sa sústreďujú najmä na riešenia na úrovni EÚ. Vzhľadom na to, že revízia zvieracoprávnej legislatívy EÚ je v súčasnosti diskutovanou témou, takáto podpora sa ukazuje ako dobrá správa nielen pre zvieratá v EÚ. Je to povzbudivé aj pre milióny Európanov a Európaniek, ktorí podporili iniciatívy na ukončenie klietkových chovov či zákaz kožušinových fariem,” doplnila Lucia Tupá z Humánneho pokroku. 

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.