HEN

Zákaz klietkových chovov sliepok podporilo už 40 000 ľudí

Už 40 tisíc ľudí podpísalo petíciu za zákaz klietkových chovov sliepok na Slovensku. Tá požaduje, aby sa Slovensko pridalo k vyspelým európskym štátom, ktoré kruté klietkové chovy postavili mimo zákon. Zákaz klietkových chovov nosníc je už platný v susednom Česku aj Rakúsku, na Slovensku však doteraz milióny sliepok prežijú celý život v malých klietkach, kde na jednu sliepku pripadá priestor veľkosti hárku papiera A4.

12. 9. 2022 v Bratislave – Záujem verejnosti o milióny sliepok, ktoré na Slovensku prežijú celý svoj život v malých drôtených klietkach, stále narastá. Dokazuje to aj počet podpisov v petícii požadujúcej zákaz klietkového chovu nosníc na Slovensku, ako to urobili naši susedia v Česku či v Rakúsku. Túto petíciu, ktorú pred rokom spustila ochranárska organizácia Humánny pokrok, už podpísalo 40 tisíc ľudí, pričom len za uplynulý týždeň pribudlo vyše 2 a pol tisíc podpisov.

40 000 ľudí žiada koniec krutých klietok na Slovensku. Napriek tomu dodnes milióny sliepok na Slovensku strávia celý svoj život natlačené hlava na hlave v malej špinavej klietke. Je načase, aby slovenská vláda začala počúvať volanie ľudí a postavila kruté klietky raz a navždy mimo zákon,,” vysvetlil riaditeľ Humánneho pokroku Martin Smrek.

V klietkových chovoch žijú v súčasnosti na Slovensku tri štvrtiny nosníc chovaných kvôli vajciam, čo predstavuje vyše 2,3 milióna týchto zvierat. V klietkach prežijú sliepky natlačené hlava na hlave, pričom na jednu sliepku pripadá priestor veľký zhruba ako hárok papiera A4. Nosnice navyše stoja celý svoj život na holých drôtených mrežiach a nemôžu hrabať ani naplniť svoju najdôležitejšiu potrebu – stavanie hniezda. Sliepky sa kvôli nedostatku možností prejavovať svoje prirodzené správanie nakoniec doslova zbláznia, napádajú jedna druhú a dochádza aj ku kanibalizmu.

Takmer všetky maloobchodné reťazce, ktoré spolu pokrývajú viac ako tri štvrtiny maloobchodného trhu s potravinami na Slovensku, ako aj viaceré slovenské reštaurácie, vrátane popredných bratislavských reštaurácií, ako Bratislava flagship restaurant, 1. Slovak Pub, či sieť Sushi Time, sa preto už zaviazali prestať odoberať vajcia z takýchto chovov. “Vďaka tlaku spotrebiteľov a spotrebiteliek podiel vajec z klietkových chovoch klesá, ale len pomaly. Kruté klietkové chovy do 21. storočia nepatria a je načase, aby sa Slovensko pridalo ku krajinám, ktoré už klietkové chovy sliepok zakázali,” doplnila koordinátorka kampane Zákaz klietok z Humánneho pokroku Lucia Tupá.

Regulácie a zákony zakazujúce klietkový chov prijalo už 7 európskych krajín. Posledný zákaz klietkových chovov sa podarilo dosiahnuť v Česku v roku 2020, obmedzenia a zákazy prijalo v minulosti Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko, Luxembursko, Francúzsko aj belgický región Valónsko.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.