Petícia za zákaz klietkového chovu sliepok na Slovensku získala viac ako 20 000 podpisov.
31.3.2021 v Bratislave: Ochranárska organizácia Humánny pokrok vo svojej novej kampani za zákaz klietkového chovu sliepok na Slovensku vyzbierala v petícii už viac ako 20 000 podpisov. Nová kampaň vznikla preto, že väčšina slovenských sliepok na Slovensku naďalej žije v klietkach aj napriek tomu, že zákaz klietkového chovu podporuje väčšina slovenskej verejnosti a klietky odmieta aj väčšina biznisu.
Verejnú podporu zákazu klietkového chovu ukazuje aj prieskum agentúry Focus z decembra 2019, kde sa viac ako 60% opýtaných vyjadrilo, že by klietkový chov sliepok kvôli produkcii vajec mal byť zakázaný. Na požiadavku verejnosti reagovala aj väčšina obchodných reťazcov pokrývajúcich 75% trhu, viaceré hotely a reštaurácie na Slovensku, záväzkami ukončiť používanie vajec z klietkového chovu vo svojich prevádzkach. V neposlednom rade, sa v spoločnom memorande s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, Únia hydinárov Slovenska zaviazala prestavať všetky svoje klietkové farmy na alternatívne chovy do roku 2030. V tom istom memorande sa agrorezort zaviazal hľadať financovanie na túto transformáciu, avšak ministerstvo v tejto veci zatiaľ konať nezačalo.
“Napriek požiadavke ľudí, záväzkom biznisu a Únie hydinárov Slovenska trpí v klietkach stále drvivá väčšina slovenských sliepok. Preto nevidíme iný možný krok ako klietkový chov raz a navždy zakázať a zbaviť sliepky utrpenia, ktoré v klietkach prežívajú,” dodáva koordinátorka kampane Martina Kamenská.
V klietkovom chove sliepky prežijú celý svoj život natlačené v malých špinavých klietkach, v ktorých nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. V klietkach takisto nikdy nepocítia dotyk pevnej zeme pod nohami a neuvidia denné svetlo. Jedna sliepka v ňom má životný priestor iba o veľkosti hárku papiera A4, pričom na roztiahnutie svojich krídel potrebuje aspoň dvojnásobok priestoru. Kvôli týmto podmienkam v klietkovom chove sa sliepka po čase doslova zblázni, čo vedie k početným konfliktom, zraneniam a kanibalizmu. Takto na Slovensku žije viac ako 83% sliepok, čo je jeden z najvyšších podielov v EÚ, v ktorej v súčasnosti väčšina sliepok žije v alternatívnych systémoch. Naviac, takmer štvrtina sliepok v EÚ už žije vo voľnovýbehových a bio chovoch, v ktorých na Slovensku žije len niečo viac ako jedno percento sliepok.
Viaceré štáty EÚ sa už vydali cestou zákazu klietkového chovu sliepok. Naši susedia, Česko a Rakúsko, majú klietky už zakázané. Rovnako sa tak stalo aj v Nemecku, Luxembursku a Valónsku. Prísne regulácie zamedzili klietkovému chovu vo Švajčiarsku a Francúzsku. Flámsko taktiež zvažuje zákaz tohto chovu a aj Dánsko prisľúbilo, že zruší klietkový chov a nahradí ho alternatívnymi spôsobmi chovu sliepok. Najnovším štátom, ktorý minulý týždeň klietkový chov zakázal, je americký Utah. Okrem neho zakázali v USA klietky už v Oregone, Washingtone a Kalifornií. “Slovensko so zrušením klietkového chovu nemá na čo čakať. Je najvyšší čas, aby sme ostatné krajiny EÚ, v ochrane sliepok pred krutosťou, dohnali a postavili kruté klietky raz a navždy mimo zákon,” dodáva Martina Kamenská.
Kampaň Zákaz klietok požaduje zákaz klietkového chovu sliepok na Slovensku a nadväzuje na kampaň Viac neznesiem. Táto kampaň požadovala od firiem ukončenie používania vajec z klietkového chovu. Zákaz klietok taktiež podporuje európsku občiansku iniciatívu za Koniec doby klietkovej, ktorá požaduje zákaz chovu zvierat v klietkach v celej EÚ. Verejnosť sa môže do kampane za zákaz klietkového chovu sliepok na Slovensku zapojiť podpísaním petície na stránke www.zakazklietok.sk