Žilina záväzok

Žilina je prvým mestom na Slovensku, ktoré bude ochraňovať kaprov

Žilina ako prvé mesto na Slovensku prijala Všeobecne záväzné nariadenie (VZN), ktorým zakazuje predaj živých kaprov na mestských pozemkoch.

19. október, Bratislava – Žilina sa stáva prvým slovenským mestom, ktoré sa rozhodlo ochraňovať kapry počas vianočných sviatkov pred utrpením prijatím VZN, ktorým nepovoľuje predaj živých kaprov na mestských pozemkoch.

Toto VZN upravuje pôvodné nariadenie o predaji sladkovodných rýb a kaprov s obmedzením len pre súkromné pozemky. Záväzok je súčasťou rastúcej ochrany kaprov, ktoré pri ambulantnom predaji na parkoviskách a trhoviskách trpia a cítia strach. S poskytovaním svojich pozemkov pre takýto predaj skončili už aj všetky veľké maloobchodné reťazce na Slovensku, pričom najnovšie záväzky platia práve už od tohto roku.

„Chápeme potrebu riešiť túto problematiku zaobchádzania so zvieratami ako určitý humánny odkaz. Nie sme jediní, kto na území mesta rieši predaj kaprov, riešia to aj obchodné reťazce. Rozhodnutie, že na pozemkoch mesta a vo vlastníctve mesta bude zakázaný predaj živých rýb je rekciou na túto tému a mesto musí ísť príkladom. V predvianočnom čase je to vhodná doba ukázať náš postoj, ktorý ako mesto zaujímame,“ povedal primátor mesta Žilina Peter Fiabáne.

Podľa Miroslavy Roháčovej z organizácie Humánny pokrok ide o dobré správy a signál ostatným mestám: „Predaj živých kaprov sa dotkne približne milióna kaprov ročne. Ide o zbytočné utrpenie nesmierneho množstva tvorov práve v období, ktoré má byť sviatkom pokoja pre všetkých. Živého kapra väčšina Slovákov a Sloveniek už dnes nenakupuje, a ide o barbarskú a krutú praktiku. To, že Žilina prijala tento záväzok, považujeme za skvelý krok, ktorý má nielen praktickú, ale aj symbolickú hodnotu – utrpenie zvierat a ich zabíjanie na verejnosti do modernej spoločnosti nepatrí.”

Petíciu Kaprie peklo, ktorá sa snaží o koniec predaja živých kaprov, podpísalo už viac ako 13 tisíc ľudí a ďalší stále pribúdajú. Komunikácia o konci predaja na mestských pozemkoch prebieha aj v ďalších krajských mestách Slovenska. 

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK