Žilina je prvým mestom na Slovensku, ktoré bude ochraňovať kaprov

Žilina ako prvé mesto na Slovensku prijala Všeobecne záväzné nariadenie (VZN), ktorým zakazuje predaj živých kaprov na mestských pozemkoch.

19. október, Bratislava – Žilina sa stáva prvým slovenským mestom, ktoré sa rozhodlo ochraňovať kapry počas vianočných sviatkov pred utrpením prijatím VZN, ktorým nepovoľuje predaj živých kaprov na mestských pozemkoch.

Toto VZN upravuje pôvodné nariadenie o predaji sladkovodných rýb a kaprov s obmedzením len pre súkromné pozemky. Záväzok je súčasťou rastúcej ochrany kaprov, ktoré pri ambulantnom predaji na parkoviskách a trhoviskách trpia a cítia strach. S poskytovaním svojich pozemkov pre takýto predaj skončili už aj všetky veľké maloobchodné reťazce na Slovensku, pričom najnovšie záväzky platia práve už od tohto roku.

„Chápeme potrebu riešiť túto problematiku zaobchádzania so zvieratami ako určitý humánny odkaz. Nie sme jediní, kto na území mesta rieši predaj kaprov, riešia to aj obchodné reťazce. Rozhodnutie, že na pozemkoch mesta a vo vlastníctve mesta bude zakázaný predaj živých rýb je rekciou na túto tému a mesto musí ísť príkladom. V predvianočnom čase je to vhodná doba ukázať náš postoj, ktorý ako mesto zaujímame,“ povedal primátor mesta Žilina Peter Fiabáne.

Podľa Miroslavy Roháčovej z organizácie Humánny pokrok ide o dobré správy a signál ostatným mestám: „Predaj živých kaprov sa dotkne približne milióna kaprov ročne. Ide o zbytočné utrpenie nesmierneho množstva tvorov práve v období, ktoré má byť sviatkom pokoja pre všetkých. Živého kapra väčšina Slovákov a Sloveniek už dnes nenakupuje, a ide o barbarskú a krutú praktiku. To, že Žilina prijala tento záväzok, považujeme za skvelý krok, ktorý má nielen praktickú, ale aj symbolickú hodnotu – utrpenie zvierat a ich zabíjanie na verejnosti do modernej spoločnosti nepatrí.”

Petíciu Kaprie peklo, ktorá sa snaží o koniec predaja živých kaprov, podpísalo už viac ako 13 tisíc ľudí a ďalší stále pribúdajú. Komunikácia o konci predaja na mestských pozemkoch prebieha aj v ďalších krajských mestách Slovenska. 

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.