share

Aktivisti kritizujú COOP Jednota za útok na slobodu prejavu a práva zákazníkov

Reťazec COOP Jednota Slovensko dosiahol neodkladným opatrením súdu zákaz pokračovania v kampani združenia Humánny pokrok, ktoré požaduje, aby sa reťazec zaviazal skončiť s predajom vajec z klietkového chovu. Aktivisti sa bránia a kroky reťazca považujú za útok na slobodu prejavu a práva zákazníkov na informácie.

Ochranári zvierat včera obdržali uznesenie súdu o neodkladnom opatrení, ktoré im zakazuje šírenie a zverejňovanie negatívnych informácií spojených s obchodným názvom COOP Jednota, ktoré by sa týkali predaja vajec z klietkového chovu. Tieto kroky prišli po prvom mesiaci kampane požadujúcej od reťazca, aby sa zaviazal ukončiť používanie vajec z klietkového chovu vo svojich predajniach. Aktivisti tento krok reťazca považujú za útok na slobodu prejavu a práva spotrebiteľov na informácie. Spúšťajú preto novú kampaň a otvorený list, požadujúcu od reťazca, aby bezodkladne ukončil snahy umlčať kritiku a postavil sa problému ochrany zvierat čelom.

Združenie Humánny pokrok považuje podniknuté právne kroky zo strany reťazca za hrubý útok na slobodu prejavu a práva spotrebiteľov na informácie. Snahy umlčať kritické hlasy ochrancov zvierat znamenajú oslabenie verejnej kontroly nad počínaním reťazcov a pre spotrebiteľov znamenajú horšie možnosti dozvedieť sa, čo všetko sa skrýva za potravinami, ktoré si denne kupujú, a o ktorých im reťazce poskytujú len obmedzené informácií. Takéto kroky zo strany obchodov smerujú k zhoršeniu postavenia spotrebiteľa a k nebezpečným precedensom oslabujúcim úroveň demokracie na Slovensku.

Konanie COOP Jednota zároveň ohrozuje dôveru ľudí vo verejné záväzky firiem na Slovensku a spoločenskú zodpovednosť firiem ako celok. COOP Jednota sa totiž vo svojom etickom kódexe zaviazala podporovať “právo zákazníka na informácie aj v prípade, keď si on svoje právo neuvedomuje”. Jej súčasné kroky však vidíme ako krok opačným smerom. “Vnímame to ako jasný odkaz zákazníkom a zákazníčkam COOP Jednota, hovoriaci, že ak niečo v ich dodávateľskej sieti nebude v poriadku, urobia všetko preto, aby sa o tom ich zákazníci nedozvedeli. Takéto kroky považujeme v 21. storočí za absolútne neprijateľné a pripomínajú skôr praktiky z predošlého režimu” doplnil Martin Smrek zo združenia Humánny pokrok, ktoré kampaň vedie.

Kroky, ktoré COOP Jednota podnikla, považujeme za zlyhanie reťazca a ignoranciu požiadaviek zákazníkov. Namiesto toho, aby sa reťazec postavil k problému krutosti voči sliepkam čelom, sa rozhodol ísť cestou umlčiavania ľudí, ktorí na krutosť poukazujú. Vnímame to ako útok na slobodu prejavu a snahu zakryť vlastné zlyhania umlčiavaním tých, ktorí na ne poukazujú. Preto budeme rozhodnutie súdu plne rešpektovať a v kampani budeme pokračovať za využitia všetkých legálnych možností, ktoré máme k ešte k dispozícii” dodal koordinátor kampane Martin Smrek. Združenie zároveň oznámilo zverejnenie otvoreného listu, požadujúceho aby COOP Jednota skončila s útokmi na slobodu prejavu a práva zákazníkov na informácie.

Kampaň spustilo združenie Humánny pokrok začiatkom októbra a vyzvalo v nej reťazec, aby sa zaviazal do roku 2025 ukončiť používanie vajec z klietkového chovu. Takýto záväzok urobili už všetky veľké reťazce na Slovensku ako Tesco, Lidl, Billa, Kaufland, Kraj, Terno a Delia, ktoré spoločne pokrývajú 75 % maloobchodného trhu. Požiadavku ukončiť používanie vajec z klietkového chovu už podporilo viac ako 20 000 ľudí v rámci kampane Viac neznesiem a ďalších takmer 5000 ľudí k tomuto kroku vyzvalo priamo COOP Jednota. Prieskum agentúry Focus zo začiatku roka zároveň ukázal, že až 54 % ľudí podporuje zákaz klietkového chovu na Slovensku a 52% si myslí, že by reťazce takéto vajcia vôbec nemali mať v ponuke. Tieto zmeny odzrkadľujú globálny trend, v rámci ktorého spotrebitelia kladú veľký dôraz na podmienky, v akých sú zvieratá chované. V reakcii naň už stovky firiem po celom svete spravili záväzky skončiť s klietkovými vajcami a patria medzi ne najväčšie firmy sveta naprieč všetkými sektormi, vrátane gigantov ako Nestlé, Unilever, Mondelez, Carrefour, Sodexo, Aldi, či hotelov Hilton, Best Western, Intercontinental, a dokonca aj reťazcov rýchleho občerstvenia ako McDonald’s.

###

HUMÁNNY POKROK

Humánny pokrok je združením pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti. Sme hlasom zvierat a presadzujeme udržateľné riešenia, ktoré dokážu nasýtiť planétu. Humánny pokrok vznikol s cieľom priniesť na Slovensku silný hlas zvierat, ktorý bude klásť dôraz na ľudskosť a udržateľnosť. Združenie je členom globálnej koalície Open Wing Alliance bojujúcej proti klietkovému chovu sliepok a medzinárodnej organizácie Fur Free Alliance bojujúcej za ukončenie kožušinového chovu. V roku 2019 presadilo združenie zákaz kožušinového chovu na Slovensku.

Kontakt:

Martin Smrek – koordinátor kampane Viac neznesiem!

+421 948 315 807

martin.smrek@humannypokrok.sk

share

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.