6

Budúcnosť módy je bez kožušín! Prada Group je ďalšou značkou, ktorá skoncuje s kožušinami.

Prada Group sa zaviazala, že už nebude vo svojich dizajnoch a produktoch používať kožušiny zo zvierat. Ochrancovia zvierat tento prísľub vítajú ako ďalší míľnik v boji proti kožušinám v módnom priemysle a dúfajú, že ďalšie módne značky budú Prada Group nasledovať.

Tlačová správa na stiahnutie v PDF.

Bratislava, 22. mája 2019 – Dobre známe a luxusné značky ako Prada, Miu Miu, Carshoe či Church´s už nebudú používať kožušiny zo zvierat. Prvá kolekcia bez kožušín sa objaví už na jar-leto 2020. Môže za to prísľub materskej spoločnosti Prada Group, ktorá sa zaviazala skoncovať s kožušinami. Spoločnosť sa tak pridala k rastúcemu zoznamu značiek v módnom priemysle, ktoré sa rozhodli pre budúcnosť bez kožušín. Medzinárodný program Fur Free Retailer – predajcovia bez kožušín – má na konte približne tisícku firiem a módnych značiek, ku ktorým sa teraz pripojila aj Prada Group.

Prada Group sa vzdala kožušín po zhruba ročnom dialógu s Fur Free Alliance, ktorá združuje 50 organizácií za práva zvierat a bojuje proti používaniu zvierat na kožušiny. Jej členom je aj slovenské združenie pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti Humánny pokrok: „Každá ďalšia veľká módna značka, ktorá sa vzdá kožušín posilňuje hnutie proti kožušinám, ktoré rastie v Európe i vo svete. U spotrebiteľov už nerozhoduje len dizajn, čoraz viac žiadajú aj etickosť a udržateľnosť produktov a trh na to patrične reaguje. Rozhodnutie Prada Group vzdať sa kožušín podčiarkuje, že budúcnosť módy je bez kožušín, a my veríme, že sa pridajú aj ďalšie značky a predajcovia,“ povedala Alexandra Demetrianová z Humánneho pokroku.

Prada Group prevádzkuje značky ako Prada, Miu Miu, Carshoe a Church´s, ktoré vyrábajú odevy, obuv, kabelky a iné doplnky. Tie budú od kolekcie pre ženy Jar-Leto 2020 už bez kožušín. Toto rozhodnutie v mnohom motivoval dopyt spotrebiteľov po etickej móde: „Prada Group je oddaná inováciám a spoločenskej zodpovednosti. Naša nová politika bez kožušín, ktorú sme dosiahli po pozitívnom dialógu s Fur Free Alliance, je rozšírením týchto záväzkov. Zameranie sa na inovatívne materiály umožní našej spoločnosti objaviť nové hranice tvorivého dizajnu a zároveň reagovať na dopyt po etických produktoch,“ povedala Miuccia Prada. Fur Free Alliance považuje prísľub Prada Group za veľké vítažstvo pre zvieratá: „Prada Group a jej značky sa dnes pridávajú k rozrastajúcemu sa zoznamu módnych značiek, ktoré sa rozhodli skoncovať s kožušinami a odpovedajú tak na meniace sa postoje spotrebiteľov voči zvieratám,“ povedal predseda Fur Free Alliance John Vinding.

Módny priemysel v uplynulých rokoch skutočne zatvára kožušinám dvere. Prada Group nasleduje iné zvučné značky ako Gucci, Versace, Armani, Jean Paul Gaultier či Burberry, ktoré sa tiež zaviazali skoncovať s používaním kožušín. Kožušiny už neuvidíte ani na mólach Amsterdam Fashion Week, jednej z najväčších módnych udalostí v Európe. Organizácie za práva zvierat v súčasnosti vyvíjajú tlak aj na London Fashion Week a Paris Fashion Week, aby tiež kožušiny na svojich módnych prehliadkach zakázali.

Klesajúci dopyt po kožušinách si vyberá daň na celom priemysle. Tento i budúci rok sa očakáva pokles globálnej produkcie kožušín, norkov bude až o 30 percent menej. Najväčšia dražba kožušín na svete Kopenhagen Fur tento rok opäť prepúšťa a niekoľko násobne viac ako vlani – každého štvrtého zamestnanca, čo tiež ilustruje pomalý úpadok kožušinového sektora.

Kožušinový priemysel chová a spotrebuje ročne 100 miliónov zvierat. Ich kožušiny sa používajú na výrobu kabátov, ale najmä doplnkov – goliere a rukávy, lemovanie na topánky, brmbolce na tašky a čapice, apod. V kožušinových chovoch sú populárne norky, líšky, ale aj činčily. Aby sa ich kožušina zachovala v čo najlepšej kvalite, zvieratá zabíjajú plynom, elektrickým prúdom tyčou cez konečník, alebo im jednoducho zlomia väzy. Je to násilný koniec ich krátkeho a mizerného života, ktorý strávia v stiesnených klietkach, kde prevláda kanibalizmus a zvieratá dokázateľne trpia.

###

Humánny pokrok

Humánny pokrok je združením pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti. Sme hlasom zvierat a presadzujeme udržateľné riešenia, ktoré dokážu nasýtiť planétu. Humánny pokrok vznikol s cieľom priniesť na Slovensku silný hlas zvierat, ktorý bude klásť dôraz na ľudskosť a udržateľnosť. Združenie je členom globálnej koalície Open Wing Alliance bojujúcej proti klietkovému chovu sliepok a medzinárodnej organizácie Fur Free Alliance bojujúcej za ukončenie kožušinového chovu. www.humannypokrok.sk

Kontakt pre médiá:

Alexandra Demetrianová
Tel. +421 948 463 704
Email: alexandra.demetrianova@humannypokrok.sk

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.