Bezklietkový záväzok Yum! Brands

KFC a Pizza Hut oznámili globálny bezklietkový záväzok, ktorý pomôže miliónom sliepok

KFC a Pizza Hut sa na podnet viac než 75 neziskových organizácií zaviazali, že nebudú vo svojich prevádzkach používať vajcia z klietkového chovu.

3.9.2021 v Bratislave: YUM! Brands, materská spoločnosť reštauračných sietí Kentucky Fried Chicken (KFC), Pizza Hut, Taco Bell a The Habit Burger Grill, dnes zverejnila globálny záväzok odstrániť kruté klietky z ich globálnych dodávateľských reťazcov vo väčšine svojich prevádzok do roku 2026 a globálne do roku 2030. Tento záväzok pomôže miliónom sliepok v ich globálnej dodávateľskej sieti a je výsledkom doposiaľ najväčšej verejnej bezklietkovej kampane vedenej koalíciou Open Wing Alliance, ktorej súčasťou je aj Humánny pokrok.

Vzhľadom na ohromnú veľkosť dodávateľských sietí pre spoločnosť Yum! Brands a jej dcérskych spoločností sa zníži utrpenie miliónov sliepok chovaných na vajcia po celom svete,“ uviedla Alexandria Beck, riaditeľka Open Wing Alliance. „Ich záväzok zahŕňa niektoré z najvplyvnejších reťazcov rýchleho občerstvenia a je zrejmé, že svet bez klietok sa stáva budúcnosťou priemyslu.“

Pred prijatím tohto globálneho záväzku Taco Bell, ako súčasť Yum! Brands, prešli na 100% bezklietkové vajcia v Severnej Amerike a zaviazali sa skončiť s nimi v Európe. 26. augusta 2021 sa Yum! Brands zaviazali skončiť s klietkami v USA, západnej Európe a na ďalších kľúčových trhoch. Novou globálnou politikou sa spoločnosť Yum! Brands zaväzuje, že bude dodávať 100 % neklietkových vajec a vaječných výrobkov vo viac než 150 krajinách a regiónoch. Tento záväzok bude naplnený do konca roku 2030. Tento fast-foodový konglomerát taktiež súhlasil s poskytovaním výročných správ o napredovaní v plnení záväzkov, aby sa zabezpečilo dodržanie termínu.

Záväzok spoločnosti YUM! Brands a jej dcérskych spoločností je výnimočnou správou, keďže spoločnosť YUM! Brands patrí medzi tie najväčšie reštauračné spoločnosti na svete. Tento záväzok zároveň nastavuje zrkadlo nie len ostatným prevádzkam rýchleho občerstvenia, ale aj reštauráciám a hotelom, ktoré ešte neprešli na nový bezklietkový štandard, ochraňujúci sliepky pred krutosťou.” dodal Martin Smrek z Humánneho pokroku.

Celosvetové úsilie presvedčiť Yum! Brands viedli členské organizácie koalície Open Wing Alliance, zjednotenej za účelom zlepšenia životných podmienok sliepok chovaných na  farmách po celom svete. Aktivisti a aktivistky zo 77 vplyvných organizácií na ochranu zvierat v 63 krajinách spojili svoje sily, aby v mene svojich spotrebiteľov a spotrebiteliek a sliepok znášajúcich vajcia, požadovali od Yum! Brands zmenu. Tisícky podporovateľov a podporovateliek po celom svete spoločne vykonali státisíce online akcií a žiadali od Yum! Brands aby sa zaviazali skončiť s klietkami. Protesty pred ich prevádzkami sa konali po celom svete, od Srbska, cez Nigériu, až po Taiwan, a nechýbali ani na Slovensku.

Klietkové farmy držia sliepky v malých špinavých klietkach, kde je desať až dvadsať sliepok nútených žiť spoločne v jednej klietke, pričom jedna sliepka má životný priestor iba o veľkosti papiera formátu A4. Tieto klietky sú také malé a preplnené, že sliepky nedokážu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Ich časti tela sa často zachytia do pletiva, čo má za následok zlomeniny, deformácie a stratu peria. Niektoré sliepky, príliš vyčerpané alebo neschopné pohybu, ostatné sliepky ušliapu na smrť. Odstránenie klietok v dodávateľských reťazcoch prinesie do života sliepok značné zlepšenie. A aj keď je potrebné urobiť viac pre dlhodobé zmeny v kvalite ich života, je to významný prvý krok pre sliepky.

Keďže dopyt spotrebiteľov a spotrebiteliek po vajciach mimo klietok stále rastie, mnohé globálne spoločnosti a lídri priemyslu ako Yum! Brands už od klietok upustili dávno. Už viac ako 100 globálnych firiem urobili záväzky skoncovať s klietkami, vrátane spoločností Unilever, Nestle, Aldi, Restaurant Group International, InterContinental Hotels, Sodexo, Mondelez, Compass Group, Shake Shack, Famous Brands, Costa Coffee a Barilla.

Viac informácií o Open Wing Alliance nájdete na OpenWingAlliance.org. Kampaň za koniec klietok sledujte na Twitteri @GlobalCageFree. Takisto môžete sledovať kampaň Humánneho pokroku za zákaz klietkového chovu sliepok na Slovensku na ich webovej stránke.

###

Open Wing Alliance

Open Wing Alliance je globálna koalícia organizácií na ochranu zvierat zameraná na vytvorenie jednotného frontu v našej kampani zameranej na ukončenie zneužívania sliepok na celom svete. Alianciu založila v roku 2016 The Humane League a rozrástla sa na globálnu silu s viac ako 75 členskými organizáciami, ktoré zmenili spôsob, akým sa najväčšie spoločnosti na svete správajú k zvieratám, a lokálne stanovili nový štandard politík v oblasti dobrých životných podmienok zvierat – na každom väčšom trhu – a globálne.

Humánny pokrok

Humánny pokrok je združením pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti. Sme hlasom zvierat, bránime ich slobodu a budujeme udržateľný svet bez krutosti. Humánny pokrok vznikol s cieľom priniesť na Slovensku silný hlas zvierat, ktorý bude klásť dôraz na ľudskosť a udržateľnosť. Združenie je členom globálnej koalície Open Wing Alliance bojujúcej proti klietkovému chovu sliepok, medzinárodnej organizácie Fur Free Alliance bojujúcej za ukončenie kožušinového chovu a najväčšej zvieracoprávnej koalície v EÚ – Eurogroup for Animals. V roku 2019 presadilo združenie zákaz kožušinového chovu na Slovensku.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.