IMG_20191113_162725788

Ochranári so zalepenými ústami protestovali pred COOP Jednota v Prešove

Ochranári zvierat zo združenia Humánny pokrok včera protestovali pred predajňou COOP Jednota v Prešove. Požadovali, aby reťazec skončil s útokmi na slobodu prejavu a práva zákazníkov na informácie.

13.11.2019 v Prešove: Združenie Humánny pokrok včera zorganizovalo tichý protest pred prešovskou predajňou najväčšieho slovenského reťazca COOP Jednota na Švábskej ulici v Prešove. Aktivisti a aktivistky s ústami prelepenými čiernou páskou požadovali, aby reťazec skončil s krokmi vedúcimi k útokom na demokratické princípy slobody prejavu a práv zákazníkov a zákazníčok na informácie. Reagovali tak na snahy reťazca zastaviť aktivity združenia týkajúce sa kampane za ukončenie klietkového chovu na Slovensku. Reťazec totiž na konci októbra dosiahol neodkladným rozhodnutím súdu zákaz pre ochrancov zvierat negatívne informovať o reťazci COOP Jednota v súvislosti s vajcami z klietkového chovu. Združenie vtedy reagovalo stiahnutím kampane a zverejnením otvoreného listu, požadujúceho ukončenie útokov na slobodu prejavu a práva zákazníkov a zákazníčok na informácie.

Uznesenie súdu prišlo v reakcii na kampaň združenia informujúcu o podmienkach v akých žijú sliepky v klietkovom chove kvôli vajciam. Združenie totiž požaduje od reťazca COOP Jednota urobiť záväzok ukončiť používanie vajec z klietkového chovu do roku 2025. Takéto záväzky už urobilo v Európe takmer 900 firiem a urobili tak aj všetky ostatné veľké reťazce, vrátane Tesco, Lidl, Billa, Kaufland, Terno, Kraj a Delia, ktoré spoločne pokrývajú 75 % maloobchodného trhu s potravinami. V susednom Rakúsku sa všetky reťazce zaviazali k takémuto kroku už v roku 2006, v Českej republike tak spravilo 15 reťazcov pokrývajúcich približne 90 % trhu, vrátane českej Skupiny COOP, ktorá zastrešuje viac družstiev a prevádzok, ako jej slovenský proťajšok. Podobná situácia je aj v Poľsku, kde už sa zaviazalo 33 reťazcov, v rátane 9 z 10 najväčších reťazcov v krajine.

Kroky COOP Jednota považujeme za hrubý útok na slobodu prejavu a práva zákazníkov a zákazníčok na informácie o výrobkoch, ktoré si denne kupujú. Takéto kroky vnímame ako vysoko neštandardné a vedúce k oslabeniu postavenia spotrebiteľov, ako aj k oslabedniu demokratických princípov v krajine.” doplnil predseda združenia, Martin Smrek. Aktivisti zároveň oznámili, že v protestoch budú pokračovať aj naďalej a plánujú ich rozšíriť aj do ďalších miest. “Je pre nás neakceptovateľné, aby sa reťazce a veľké korporácie rozhodli namiesto dobiehania súčasných štandardov, útočiť na ochrancov zvierat. Preto budeme v kampani naďalej pokračovať plne v medziach platnej legislatívy ako aj uznesenia súdu” doplnil.

Združenie Humánny pokrok spustilo koncom minulého roka kampaň Viac neznesiem!, ktorej cieľom je ukončenie používania vajec z klietkového chovu na Slovensku. Kampaň v petícii podporilo už viac než 20 000 ľudí a podporu jej cieľa ukazuje aj prieskum agentúry Focus z januára tohto roku. V ňom 54 % ľudí vyjadrilo podporu zákazu klietkového chovu na Slovensku a ďalších 52 % sa vyjadrilo, že by obchody a reštaurácie nemali takéto vajíčka vôbec ponúkať.

###

HUMÁNNY POKROK

Humánny pokrok je združením pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti. Sme hlasom zvierat a presadzujeme udržateľné riešenia, ktoré dokážu nasýtiť planétu. Humánny pokrok vznikol s cieľom priniesť na Slovensku silný hlas zvierat, ktorý bude klásť dôraz na ľudskosť a udržateľnosť. Združenie je členom globálnej koalície Open Wing Alliance bojujúcej proti klietkovému chovu sliepok a medzinárodnej organizácie Fur Free Alliance bojujúcej za ukončenie kožušinového chovu. V roku 2019 presadilo združenie zákaz kožušinového chovu na Slovensku.

Kontakt:

Martin Smrek – koordinátor kampane Viac neznesiem!

+421 948 315 807

martin.smrek@humannypokrok.sk

IMG_20191113_162725788

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.