Združenie Humánny pokrok dnes spustilo kampaň Viac neznesiem!, ktorej cieľom je ukončiť používanie vajec z klietkového chovu na Slovensku.
Tlačová správa na stiahnutie v PDF
4.12.2018 v Bratislave: Zvieracoprávna organizácia Humánny pokrok dnes spúšťa kampaň žiadajúcu ukončenie používania vajec z klietkového chovu, v ktorom je každoročne zavretá drvivá väčšina zo 6 miliónov sliepok na Slovensku. Kampaň sa zameriava na obchody, reštaurácie, hotely, ale aj výrobcov potravín, ktorých žiada aby sa zaviazali skončiť s používaním takýchto vajec. Súčasťou kampane je aj petícia za ukončenie klietkového chovu sliepok, ktorú môžu ľudia podpísať na stránke www.viacneznesiem.sk.
V priebehu posledných rokov sa po celom svete firmy rozhodli ukončiť používanie vajec z klietkového chovu a deje sa to naprieč všetkými odvetviami. Medzi firmy, ktoré sa rozhodli používať výhradne bezklietkové vajcia patria napríklad potravinársky giganti ako Nestlé, Mondelez a Unilever, reštauračné siete McDonald‘s a Subway, hotely Accor či Four Seasons, cateringové firmy ako Sodexo a Compass Group, alebo maloobchodné siete ako Tesco a Lidl, ktorých jednoznačné záväzky skoncovať s používaním vajec z klietkového chovu sa týkajú aj Slovenska.
Na Slovensku je už teraz viacero firiem, ktoré vypočuli hlas spotrebiteľov a spotrebiteliek a začali pracovať na ochrane zvierat vo svojej dodávateľskej sieti. Podľa prieskumu agentúry Focus zo začiatku tohto roka by až 55% ľudí súhlasilo so zákazom klietkového chovu sliepok na Slovensku. Napriek tomu však ostáva viacero firiem, ktoré takého kroky odmietajú. „Niektoré firmy sa rozhodli ignorovať volanie spotrebiteľov a spotrebiteliek po zabezpečení minimálnych štandardov v ochrane zvierat a rozhodli sa naďalej pokračovať v podporovaní najkrutejších praktík vo výrobe potravín. Patrí medzi ne napríklad maloobchodná sieť COOP Jednota Slovensko, a to aj napriek tomu, že s vajciami z klietkového chovu sa pred niekoľkými mesiacmi rozhodla skončiť aj ich sesterská Skupina COOP v Českej Republike.“ dodáva Martin Smrek, ktorý vedie kampaň Viac neznesiem!.
Klietkový chov, z ktorého pochádzajú vajcia označené číslom 3, je v súčasnosti pre sliepky najhoršou alternatívou. Tie v ňom celý život strávia natlačené v malých drôtených klietkach, kde má každá z nich životný priestor len o málo väčší ako hárok papiera A4. V klietkach nemôžu vykonávať svoje prirodzené správanie a potreby, čo vedie k frustrácii, konfliktom, vytrhávaniu peria, a neskôr aj ku kanibalizmu. Po roku života v takýchto podmienkach už prestávajú byť pre chovateľov finančne zaujímavé a sú následne zabité, pričom v prírode sa sliepky dožívajú 10-15 rokov. Klietkový chov má aj na Slovensku alternatívy v podobe bezklietkových chovov, kam patrí halový podstielkový chov, chov vo voľnom výbehu, alebo BIO chov.
V Európskej Únii v súčasnosti postavili klietkový chov mimo zákon napríklad v susedom Rakúsku. V Česku medzičasom výrobcovia oficiálne začali pracovať na prechode k bezklietkovým chovom a v Poľsku sa už viac než 100 veľkých firiem zaviazalo ukončiť používanie vajec z klietkového chovu. V EÚ celkovo zabezpečuje klietkových chov len niečo viac ako polovicu produkcie vajec. V západných krajinách zároveň podiel vajec z klietkového chovu dlhodobo klesá a v Nemecku je v klietke zavretá len každá 15. sliepka. Slovensko s 89% podielom vajec pochádzajúcich z klietkového chovu zaostáva v zabezpečovaní ochrany zvierat za celou Európou a predbehli nás už aj krajiny ako Rumunsko, Bulharsko, Maďarsko či Chorvátsko. „Je najvyšší čas, aby sa aj ponuka firiem na Slovensku posunula do 21. storočia a aby prestali podporovať zbytočnú krutosť voči sliepkam.“ dodáva Martin Smrek z kampane Viac neznesiem!.
Viac informácií, ako aj petíciu za ukončenie klietkového chovu sliepok, nájdete na stránke www.viacneznesiem.sk
###
O Humánnom pokroku:
Humánny pokrok je združením pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti. Sme hlasom zvierat a presadzujeme udržateľné riešenia, ktoré dokážu nasýtiť planétu. Humánny pokrok vznikol s cieľom priniesť na Slovensku silný hlas zvierat, ktorý bude klásť dôraz na ľudskosť a udržateľnosť. Združenie je členom globálnej koalície Open Wing Alliance bojujúcej proti klietkovému chovu sliepok a medzinárodnej organizácie Fur Free Alliance bojujúcej za ukončenie kožušinového chovu.
Kontakt pre médiá:
Martin Smrek
+421 948 315 807
Foto nižšie: