Prada

Prada sa, kvôli používaniu kožušín, stala terčom organizácií ochraňujúcich zvieratá z celého sveta

Počas módnych týždňov po celom svete bude Fur Free Alliance žiadať Prada aby sa vzdali kožušín.

Tlačová správa na stiahnutie v PDF

6. September 2018, Bratislava – Dnes sa globálna aliancia proti kožušinám Fur Free Alliance, ktorej členom je aj nová slovenská organizácia Humánny pokrok, spúšťa svoju globálnu kampaň s pomocou od organizácie Care2, požadujúcu od módnej značky Prada aby sa pridala ku svojej konkurencii – vrátane značiek ako Gucci, Versace, Armani, Michael Kors, Donna Karan, HUGO BOSS a mnohých ďalších – a zaviedla firemnú politiku zakazujúcu používanie kožušín. Kampaň bude prebiehať počas módnych týždňov v New Yorku, Londýne, Miláne a v Paríži.

Na kožušinových farmách strávia divé zvieratá celý svoj život v klietkach s pletivovou podlahou, bez možnosti venovať sa svojmu prirodzenému správaniu, aby ich potom na konci čakalo zabitie plynom alebo elektrošokmi cez konečník. V divočine sú zasa zvieratá uväznené celé dni bez vody a bez jedla v pasciach, až kým ich lovci neprídu vyzdvihnúť, pričom sa zvieratá v rámci zúfalých pokusov o únik pokúšajú odhrýzť si vlastnú končatinu zachytenú v pasci.

Výroba kožušín má taktiež devastujúce dopady na životné prostredie. Kožušinové farmy a garbiarne sú extrémne škodlivé pre pôdy a spodné vody a kontaminujú okolie toxickými chemikáliami a odpadom. Pasce odchytávajúce divožijúce zvieratá si zasa nevyberajú a častokrát mrzačia či chytia úplne iné zvieratá, ako napríklad rôzne ohrozené druhy či domáce zvieratá. Vo výsledku je tak kožušinový priemysel environmentálnou nočnou morou.

Teraz, keď už väčšina spotrebiteľov a spotrebiteliek nechce mať nič spoločné s kožušinovým priemyslom, sa ostatné veľké módne značky rozhodli zaviesť opatrenia, ktoré zakazujú používanie kožušín. Naviac sa krajiny ako Nórsko, Holandsko, Belgicko, či susedné Česko, dištancujú od krutosti voči zvieratám a kožušinové farmy zakazujú. Taktiež veľkomestá ako San Francisco či São Paulo zakazujú predaj kožušín, a Los Angeles a Spojené Kráľovstvo, ktoré zakázalo kožušinový chov už v roku 2000, smerujú k zákazu predaja kožušín tiež.

Predseda Fur Free Alliance Joh Vinding dodáva: “Spotrebitelia a spotrebiteľky podporujú spoločnosti, ktorým záleží na ochrane zvierat, čo je aj dôvodom, prečo tak veľa konkurentov Prada skončilo s kožušinami. Prada by sa mala pridať k ostatným módnym lídrom a rozlúčiť sa s kožušinami tiež, namiesto toho aby podporovala extrémne utrpenie zvierat, ktoré je až príliš bežnou súčasťou obchodu s kožušinami.”

Kožušinové farmy sú dnes už naozaj zbytočným utrpením pre zvieratá a väčšina lídrov módneho sveta to už pochopila. Je načase aby sa k nim pridala aj Prada a skoncovala so zbytočnosťou, ktorou dnes kožušiny sú.”, dodal Martin Smrek, predseda Humánneho pokroku.

Viac informácií o kampani nájdete na: https://humannypokrok.sk/prada

Kontakt pre médiá:

Martin Smrek

Humánny pokrok

+421 948 315 807

martin.smrek@humannypokrok.sk

O Humánnom pokroku

Humánny pokrok je združením pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti. Je hlasom zvierat a presadzuje udržateľné riešenia, ktoré dokážu zasýtiť planétu. Od septembra 2018 zastrešuje aktivity viacerých úspešných slovenských projektov, vrátane projektu Nerob Cirkus bojujúcemu proti cirkusom so zvieratami, a združenia Vegánske hody, ktoré organizuje festivaly rastlinného stravovania v Bratislave, Košiciach a v Žiline.

O Fur Free Alliance:

Fur Free Alliance je koalíciou zloženou z viac než 40 organizácií ochraňujúcích zvieratá z viac než 30 krajín, ktoré spolupracujú na ukončení obchodu s kožušinami. Aliancia prevádzkuje program Predajca bez kožušín, ktorý sa pýši už viac než 900 spoločnosťami z celého sveta, ktoré sa rozhodli skončiť s kožušinami a ktorý pomohol s oznámením bezkožušinových politík pre značky ako Gucci, HUGO BOSS, Armani, mnohých ďalších.

Prada

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.