3_studnicky_interier_0051-2

Prvá reštaurácia na Liptove sa zaviazala nepoužívať klietkové vajcia

Koliba Tri Studničky u Tomášovcov sa pridala ku spoločnostiam, ktoré povedali nie krutému klietkovému chovu sliepok a prijala záväzok používať výhradne vajcia z bezklietkových chovov.

3. septembra 2020 v Demänovskej doline: Reštaurácia Tri Studničky je v liptovskom regióne prvou, ktorá sa v rámci spoločenskej zodpovednosti rozhodla chrániť sliepky a od septembra odoberať už iba vajcia pochádzajúce z bezklietkových chovov. Dôvodom je, že klietkový chov je z pohľadu životných podmienok pre sliepky tou najhoršou alternatívou.

“Dlhodobo sa zamýšľame aj nad nadspotrebou mäsa. Trh tlačí na ceny a tie sa prejavujú v prístupe chovateľov. Kedysi vzácna surovina dnes cenovo konkuruje iným rastlinným v minulosti lacným produktom. Je ťažké odmietnuť dobrú cenu, byť zásadový a správať sa ináč ako väčšina, ale to je jediná cesta. Záväzok nepoužívať klietkové vajcia nás oslovil práve preto, môžeme tak malým dielom prispieť k dobrej veci,” hovorí majiteľ reštaurácie Richard Tomáš.

Medzi slovenskými reštauráciami sa prvé záväzky na ochranu sliepok objavili len v júli tohto roka, kedy ich zverejnilo päť prevádzok v Bratislave a Stupave. V slovenskom potravinárskom sektore naopak majú takýto záväzok už takmer všetky významné reťazce, ktoré spolu pokrývajú približne 75% maloobchodného trhu, ako aj veľkoobchod Metro.

“V klietkovom chove nemajú sliepky možnosť robiť nič iné, než znášať vajcia. Životný priestor mimo mreží je naozaj to najmenej, čo im môžeme zabezpečiť. Firmy majú v oblasti ochrany zvierat veľký vplyv, preto sme radi, že sa so svojím záväzkom pridala ďalšia reštaurácia. Dúfam, že ju budú nasledovať ešte mnohé a pomôžu tak ukončiť klietkový chov,” vyjadril sa Martin Smrek, predseda združenia Humánny pokrok, ktoré v kampani Viac neznesiem! bojuje proti klietkovému chovu sliepok na Slovensku.

Podľa prieskumu agentúry Focus z konca minulého roka si 59% ľudí na Slovensku myslí, že reštaurácie, obchody a výrobcovia potravín by klietkové vajcia nemali používať, a 60.3% je názoru, že klietkový chov nosníc by sa mal úplne zakázať. Nie je preto prekvapivé, že sa tu podobne ako v iných krajinách vyvíja z bezklietkových záväzkov nový štandard v oblasti spoločenskej zodpovednosti firiem.

###

HUMÁNNY POKROK Humánny pokrok je združením pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti. Sme hlasom zvierat a presadzujeme udržateľné riešenia, ktoré dokážu nasýtiť planétu. Humánny pokrok vznikol s cieľom priniesť na Slovensku silný hlas zvierat, ktorý bude klásť dôraz na ľudskosť a udržateľnosť. Združenie je členom globálnej koalície Open Wing Alliance bojujúcej proti klietkovému chovu sliepok, medzinárodnej organizácie Fur Free Alliance bojujúcej za ukončenie kožušinového chovu a najväčšej zvieracoprávnej koalície v EÚ – Eurogroup for Animals. V roku 2019 presadilo združenie zákaz kožušinového chovu na Slovensku.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.