šéfkuchár Michal Konrád

Šéfkuchár Michal Konrád: Značka Bao Brothers končí s klietkovými vajcami

Značka Bao Brothers pod vedením šéfkuchára Michala Konráda dnes prijala záväzok nepoužívať klietkové vajcia s okamžitou účinnosťou. Stala sa tak prvým street foodom na Slovensku, ktorý prijal takýto záväzok.

Bratislava – Michal Konrád je dvojnásobným držiteľom ocenenia Kuchár roka na Slovensku, ktoré získal na Gurmán Awards. Pracoval päť rokov v Londýne v známych reštauráciách Cocoon, Kyashii či Chino Latino. Deväť rokov bol šéfkuchárom poprednej reštaurácie Fou Zoo v Bratislave. Koncom roka 2018 založil s kamarátmi vlastný projekt Bao Brothers.

Bao Brothers je moderný ázijský street food koncept pod vedením šéfkuchára Michala Konráda a jeho kolegov Michala Hužoviča a Ivana Lilova. Od spustenia projektu v roku 2018 sa zúčastnili aj na známych slovenských festivaloch ako Pohoda, Grape či Vegánske hody. Značka dnes prijala záväzok používať výhradne bezklietkové vajcia, a to s okamžitou platnosťou. Stala sa tak úplne prvým street food zariadením, ktoré na Slovensku prijalo takýto záväzok.

„Sme nesmierne radi, že sa nám podarilo prijať záväzok nepoužívať vajcia z klietkového chovu, aj keď nám to okolnosti doposiaľ komplikovali. Obzvlášť v tomto prípade platí pravidlo, že už včera bolo neskoro. Pevne veríme, že náš záväzok bude motiváciou pre ďalšie streetfoodové alebo akékoľvek iné prevádzky a že využijú príležitosť urobiť krok vpred pre našu planétu a pre zvieratá,” hovorí Konrád.

V priebehu posledných rokov prijalo bezklietkový záväzok 2468 firiem po celom svete, vrátane najväčších spoločností pôsobiacich na medzinárodnom trhu ako Unilever, Mondelēz, Subway, Sodexo, Compass Group, Bidfood, Hilton či Nestlé. Na Slovensku už máme 18 takýchto záväzkov, pričom medzi najnovšie hneď po Bao Brothers patrí záväzok prvej „fine dining” reštaurácie UFO a záväzok pekárenskej výrobne Paciga. Okrem niekoľkých reštaurácií a výrobcov prijali záväzky už tri štvrtiny maloobchodného trhu s potravinami na Slovensku.

Okrem súkromných spoločností končí s klietkovými vajcami aj stále viac krajín. Zákaz klietkových chovov sliepok bol už schválený napríklad v Nemecku, Rakúsku či Česku. Ochranárske združenie Humánny pokrok na Slovensku aktuálne s týmto cieľom vedie kampaň Zákaz klietok, ktorú podpisom petície podporilo už viac ako 55 000 ľudí.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.