šéfkuchár Michal Konrád

Šéfkuchár Michal Konrád: Značka Bao Brothers končí s klietkovými vajcami

Značka Bao Brothers pod vedením šéfkuchára Michala Konráda dnes prijala záväzok nepoužívať klietkové vajcia s okamžitou účinnosťou. Stala sa tak prvým street foodom na Slovensku, ktorý prijal takýto záväzok.

Bratislava – Michal Konrád je dvojnásobným držiteľom ocenenia Kuchár roka na Slovensku, ktoré získal na Gurmán Awards. Pracoval päť rokov v Londýne v známych reštauráciách Cocoon, Kyashii či Chino Latino. Deväť rokov bol šéfkuchárom poprednej reštaurácie Fou Zoo v Bratislave. Koncom roka 2018 založil s kamarátmi vlastný projekt Bao Brothers.

Bao Brothers je moderný ázijský street food koncept pod vedením šéfkuchára Michala Konráda a jeho kolegov Michala Hužoviča a Ivana Lilova. Od spustenia projektu v roku 2018 sa zúčastnili aj na známych slovenských festivaloch ako Pohoda, Grape či Vegánske hody. Značka dnes prijala záväzok používať výhradne bezklietkové vajcia, a to s okamžitou platnosťou. Stala sa tak úplne prvým street food zariadením, ktoré na Slovensku prijalo takýto záväzok.

„Sme nesmierne radi, že sa nám podarilo prijať záväzok nepoužívať vajcia z klietkového chovu, aj keď nám to okolnosti doposiaľ komplikovali. Obzvlášť v tomto prípade platí pravidlo, že už včera bolo neskoro. Pevne veríme, že náš záväzok bude motiváciou pre ďalšie streetfoodové alebo akékoľvek iné prevádzky a že využijú príležitosť urobiť krok vpred pre našu planétu a pre zvieratá,” hovorí Konrád.

V priebehu posledných rokov prijalo bezklietkový záväzok 2468 firiem po celom svete, vrátane najväčších spoločností pôsobiacich na medzinárodnom trhu ako Unilever, Mondelēz, Subway, Sodexo, Compass Group, Bidfood, Hilton či Nestlé. Na Slovensku už máme 18 takýchto záväzkov, pričom medzi najnovšie hneď po Bao Brothers patrí záväzok prvej „fine dining” reštaurácie UFO a záväzok pekárenskej výrobne Paciga. Okrem niekoľkých reštaurácií a výrobcov prijali záväzky už tri štvrtiny maloobchodného trhu s potravinami na Slovensku.

Okrem súkromných spoločností končí s klietkovými vajcami aj stále viac krajín. Zákaz klietkových chovov sliepok bol už schválený napríklad v Nemecku, Rakúsku či Česku. Ochranárske združenie Humánny pokrok na Slovensku aktuálne s týmto cieľom vedie kampaň Zákaz klietok, ktorú podpisom petície podporilo už viac ako 55 000 ľudí.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK