vapiano bezklietkový záväzok

SIEŤ VAPIANO ZVEREJNILA BEZKLIETKOVÝ ZÁVÄZOK

Reštauračná sieť Vapiano zverejnila záväzok nepoužívať vajcia z klietkových chovov v slovenskom jazyku. Globálny bezklietkový záväzok bol prijatý spoločnosťou Vapiano v roku 2018.

Bratislava, 24.7.2023 – Reštauračná sieť Vapiano zverejnila záväzok nepoužívať vajcia z klietkového chovu v slovenskom jazyku. Záväzok má globálnu platnosť už od roku 2018 s platnosťou pre všetky krajiny, v ktorých spoločnosť pôsobí.

Slovenská prevádzka v obchodnom centre Nivy v Bratislave je jednou zo 134 reštaurácií pôsobiacich v 25 krajinách sveta. Na Slovensku reštaurácia Vapiano spustila prevádzku v minulom roku. Sú známi najmä prípravou čerstvých cestovín, pizze a šalátov.

Na svete je aktuálne prijatých viac ako 2 500 bezklietkových záväzkov firiem z každého odvetvia potravinárskeho priemyslu. Na Slovensku je tento záväzok v poradí 21. bezklietkovým záväzkom, vrátane trištvrtiny maloobchodného trhu, ktorých záväzky ukončiť predaj klietkových vajec vojdú do platnosti v roku 2025. 

Na Slovensku napriek tomu ešte stále nie je prijatý legislatívny zákaz klietkového chovu, i keď aktuálne viac ako 56 % vajec v Európskej Únii pochádza z alternatívnych chovov. 

Legislatívny zákaz klietkových chovov je platný už susednom Česku, Rakúsku, ale aj Nemecku. Poslednou krajinou EÚ, ktorá v minulom roku prijala legislatívny zákaz, je Dánsko, kde stačilo na zákaz 50 000 podpisov verejnosti. Petíciu za zákaz klietok podpísalo na Slovensku viac ako 70 000 ľudí.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK