SIEŤ VAPIANO ZVEREJNILA BEZKLIETKOVÝ ZÁVÄZOK

Reštauračná sieť Vapiano zverejnila záväzok nepoužívať vajcia z klietkových chovov v slovenskom jazyku. Globálny bezklietkový záväzok bol prijatý spoločnosťou Vapiano v roku 2018.

Bratislava, 24.7.2023 – Reštauračná sieť Vapiano zverejnila záväzok nepoužívať vajcia z klietkového chovu v slovenskom jazyku. Záväzok má globálnu platnosť už od roku 2018 s platnosťou pre všetky krajiny, v ktorých spoločnosť pôsobí.

Slovenská prevádzka v obchodnom centre Nivy v Bratislave je jednou zo 134 reštaurácií pôsobiacich v 25 krajinách sveta. Na Slovensku reštaurácia Vapiano spustila prevádzku v minulom roku. Sú známi najmä prípravou čerstvých cestovín, pizze a šalátov.

Na svete je aktuálne prijatých viac ako 2 500 bezklietkových záväzkov firiem z každého odvetvia potravinárskeho priemyslu. Na Slovensku je tento záväzok v poradí 21. bezklietkovým záväzkom, vrátane trištvrtiny maloobchodného trhu, ktorých záväzky ukončiť predaj klietkových vajec vojdú do platnosti v roku 2025. 

Na Slovensku napriek tomu ešte stále nie je prijatý legislatívny zákaz klietkového chovu, i keď aktuálne viac ako 56 % vajec v Európskej Únii pochádza z alternatívnych chovov. 

Legislatívny zákaz klietkových chovov je platný už susednom Česku, Rakúsku, ale aj Nemecku. Poslednou krajinou EÚ, ktorá v minulom roku prijala legislatívny zákaz, je Dánsko, kde stačilo na zákaz 50 000 podpisov verejnosti. Petíciu za zákaz klietok podpísalo na Slovensku viac ako 70 000 ľudí.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.