Už 10 000 Slovákov a Sloveniek podporilo globálny zákaz kožušinového chovu

TLAČOVÁ SPRÁVA NA STIAHNUTIE

Petíciu za globálny zákaz kožušinového chovu podpísalo už 10 000 Slovákov a Sloveniek.

23.decembra v Bratislave: Už 10 000 Slovákov a Sloveniek podpísalo globálnu petíciu za zákaz kožušinového chovu. Petíciu na Slovensku spustila ochranárska organizácia Humánny pokrok v spoločnej výzve viac než 50 zvieracoprávnych organizácii z viac než 40 krajín sveta združených v koalícii Fur Free Alliance. Petícia, ktorá bola spustená na začiatku decembra tohto roka požaduje od EÚ a zoskupenia G20, aby bezodkladne uzavreli a následne zakázali všetky kožušinové farmy vo svete. Kožušinové farmy sa totiž stali ohniskami koronavírusu a miestom vzniku jeho nových nebezpečných mutácii.

Približne 100 miliónov norkov, líšok, činčíl a psíkov medvedíkovitých je na farmách bežne natlačených v malých pletivových klietkach. Ich genetická podobnosť a stres, ktorý v chove prežívajú, tvoria skvelú kombináciu na šírenie patogénov ako je aj koronavírus. Toto riziko viedlo k vzniku novej mutácie koronavírusu na kožušinových farmách v Dánsku, ktorá vyvolala obavy odborníkov a odborníčok po celom svete. “Podmienky na kožušinových farmách sú pre vznik pandémií ideálnym prostredím a nové ochorenia sa na nich šíria rýchlosťou blesku. Preto je potrebné, aby tieto farmy boli zatvorené skôr, ako dopomôžu na svet novej mutácii koronavírusu alebo vzniku úplne novej pandémie”, dodáva Martin Smrek z Humánneho pokroku.

Mnohé iné krajiny v reakcii na šírenie novej mutácie koronavírusu z dánskych fariem pristúpili k hromadnému zabíjaniu noriek, aby predišli riziku šírenia ochorenia. Následne viaceré z nich, ako napríklad Dánsko, Holandsko či Írsko, zakázali kožušinové farmy úplne. “Koronavírus na kožušinových farmách sa ukázal byť pandemickou časovanou bombou, ktorá ohrozuje zdravie a životy ľudí po celom svete. A preto je absolútne nevyhnutné, aby boli kožušinové farmy čo najskôr uzatvorené a globálny kožušinový priemysel postavený mimo zákon”, dodáva Martin Smrek.

Už 20 krajín sveta kožušinový chov zakázalo alebo sa vydalo na cestu k jeho zákazu. Slovensko sa stalo 14. z nich v roku 2019 s účinnosťou zákazu od roku 2021 a s prechodným obdobím pre existujúce farmy do roku 2025. V tomto roku musí byť zatvorená aj posledná kožušinová farma s norkami v Príbovciach pri Martine. Zákazu na Slovensku predchádzala kampaň Ide o chlp, organizácie Humánny pokrok, so 77 000 podpismi petície za zákaz kožušinového chovu a takisto ďalšími 25 000 podpismi petície Slobody zvierat. Súčasnú kampaň, požadujúcu globálny zákaz kožušinového chovu, môžu ľudia podporiť v online petícii na stránke združenia Humánny pokrok, ktorou vyzvú Európsku úniu a zoskupenie G20, aby takýto zákaz bezodkladne zaviedli.

###

HUMÁNNY POKROK

Humánny pokrok je združením pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti. Sme hlasom zvierat a presadzujeme udržateľné riešenia, ktoré dokážu nasýtiť planétu. Humánny pokrok vznikol s cieľom priniesť na Slovensku silný hlas zvierat, ktorý bude klásť dôraz na ľudskosť a udržateľnosť. Združenie je členom globálnej koalície Open Wing Alliance bojujúcej proti klietkovému chovu sliepok, medzinárodnej organizácie Fur Free Alliance bojujúcej za ukončenie kožušinového chovu a najväčšej zvieracoprávnej koalície v EÚ – Eurogroup for Animals. V roku 2019 presadilo združenie zákaz kožušinového chovu na Slovensku.

FUR FREE ALLIANCE

Fur Free Alliance je medzinárodné združenie organizácií na ochranu zvierat s cieľom skoncovať s extrémnou krutosťou páchanou na zvieratách v kožušinovom priemysle. Združenie spája viac ako 50 organizácií, ktoré sa snažia ukončiť vykorisťovanie a zabíjanie zvierat len kvôli kožušinám. Svoje ciele dosahuje prostredníctvom informovania verejnosti o utrpení zvierat v kožušinovom priemysle, predkladaním potrebných legislatívnych krokov, podporou spotrebiteľov a módneho priemyslu k uprednostňovaniu ľahko dostupných kožušinových alternatív a realizovaním národných a medzinárodných kampaní. Organizácia má v súčasnosti milióny fanúšikov po celom svete.

Kontakt pre médiá:

Martin Smrek

Predseda

martin.smrek@humannypokrok.sk

+421 948 315 807

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.