Vegánske_hody_Bratislava_2018

Vegánske hody premiérovo aj v Banskej Bystrici. Predvedú sa aj nádejné kuchárske talenty.

V Banskej Bystrici sa v sobotu 22. júna budú po prvýkrát konať Vegánske hody. V priestoroch centra nezávislej kultúry – Záhrada si návštevníci a návštevníčky budú môcť vychutnať najlepšie rastlinné špeciality od profesionálnych prevádzok či začínajúcich talentov

Tlačová správa na stiahnutie v PDF

Bratislava, 18. júna 2019 – Festival trvalo udržateľného a ohľaduplného stravovania, Vegánske hody, ktoré sa tento rok konali už v troch mestách, zavítajú v sobotu 22. júna aj do Banskej Bystrice. Miestom konania festivalu bude príjemné prostredie centra nezávislej kultúry – Záhrada, ktoré sa v čase od 10:00 – 20:00 hod. zaplní stánkami s ponukou rastlinných jedál či obchodmi s vegánskou kozmetikou a drogériou netestovanou na zvieratách. Organizátori predpokladajú, že premiérový ročník festivalu v Banskej Bystrici navštívi minimálne 1 500 ľudí.

Na podujatí sa predstavia s ponukou tých najlepších rastlinných špecialít profesionálne prevádzky, ale aj začínajúce kuchárske talenty. Ako býva zvykom na Vegánskych hodoch, už tradične nebudú chýbať vegánske burgre – s robi plackou či beyond burger, známa rastlinná alternatíva hovädzieho burgru. V ponuke budú aj sójový či mungo guľáš a taktiež balkánska pochutina moussaka. O sladké maškrtenie sa postarajú prevádzky, ktoré prinesú vegánske donuty, marlenku, veterníky, kávové zrná či ovocné koláče. ,,Vegánske hody nielenže ponúkajú priestor profesionálnym prevádzkam, aby tu prezentovali svoju ponuku, ale tiež poskytujú možnosť nádejným kuchárskym talentom ukázať sa na verejnosti, a tak získať sebavedomie a motiváciu k založeniu vlastnej prevádzky. V Banskej Bystrici sa predstavia celkovo až štyri takéto kuchárske talenty a my dúfame, že táto skúsenosť  bude pre nich  prínosom.‘‘ povedal Roman Facuna, zo združenia Humánny pokrok, ktoré podujatie organizuje. Na podujatí budú k zakúpeniu okrem pokrmov aj rôzne produkty ako prírodná vegánska kozmetika a drogéria netestovaná na zvieratách.

Súčasťou podujatia bude aj celodenný program, v ktorom sa vystriedajú zaujímavé prednášky s kuchárskymi show. Alexandra Demetrianová priblíži kampaň za zákaz kožušinových chovov na Slovensku a Martin Kovaľ sa vo svojej prednáške bude venovať vegánskemu stravovaniu pre potreby vytrvalostného športu. S inšpiráciou na domáce experimenty s rastlinnou stravou sa predstavia v kuchárskych show Ovocný Check s prípravou orientálneho ryžového pilafu a Miroslav Demjan s receptom na cícerové kari so zeleninou na kokosovej smotane. Vegánske hody sú príkladom festivalu, ktorý dbá na blaho zvierat a zároveň životného prostredia, preto v rámci minimalizácie odpadu budú všetky poháre na podujatí umývateľné a všetok riad kompostovateľný.

Vstup na podujatie je tradične voľný, ako vo všetkých mestách, kde sa festival koná a podrobný program podujatia a ponuku predajcov nájdete na  stránke https://www.veganskehody.sk/banskabystrica/.

###

O Vegánskych hodoch
Vegánske hody začali svoje aktivity od roku 2009 a od roku 2013 fungujú ako občianske združenie. Sú neziskovým podujatím, ktorého cieľom je propagácia práv zvierat, ochrany životného prostredia a zdravého životného štýlu prostredníctvom vegánskych pokrmov a za pomoci sprievodných podujatí ako prednášky, diskusie, workshopy a premietania. Do vegánskych hodov sa môže zapojiť každý – počínajúc profesionálnymi kuchármi z miestnych a zahraničných reštaurácií, až po amatérov. Vstup na podujatie je tradične voľný.

O Humánnom pokroku:
Humánny pokrok je združením pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti. Sme hlasom zvierat a presadzujeme udržateľné riešenia, ktoré dokážu nasýtiť planétu. Humánny pokrok vznikol s cieľom priniesť na Slovensku silný hlas zvierat, ktorý bude klásť dôraz na ľudskosť a udržateľnosť. Združenie je členom globálnej koalície Open Wing Alliance bojujúcej proti klietkovému chovu sliepok a medzinárodnej organizácie Fur Free Alliance bojujúcej za ukončenie kožušinového chovu

Kontaktná osoba:
Roman Facuna
roman.facuna@veganskehody.sk
+421 948 155 371

Akreditácie: Pre akreditovaných novinárov a novinárky poskytujeme možnosť bezplatných ochutnávok v predajných stánkoch.

Akreditovať sa môžete emailom na: monika.kleinova@veganskehody.sk
alebo telefonicky na čísle +421 948 631 171

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.